Jelentkezett a gyilkos

Kínában feladta magát szerdán a rendőrségen az augusztus végén Budapesten megölt norvég lány gyilkosa, Csao Fej. A fiatal férfi halálbüntetésre számíthat hazájában, Magyarország vélhetőleg kérni fogja kiadatását.

Nagy Áron
2010. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kapott még hivatalos értesítést tegnap a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) arról, hogy Kínában az ottani hatóságoknak feladta magát az augusztus 29-i gyilkosság elkövetője, Csao Fej – közölte lapunkkal Illés Hilda, a testület szóvivője. Ismert, a fiatalember egy fővárosi hostelben megölte korábbi barátnőjét, a norvég Pernille Marie Thorsent. Az ázsiai férfi elmenekült tette után, utoljára a Ferihegyi repülőtér tranzitjában látták. A BRFK nyomozóinak voltak információi arról, hogy az elkövető visszatért hazájába. A szakemberek szerint nem profi gyilkos, szerelemféltésből ölt, így nem meglepő az sem, hogy feladta magát, mivel lelkileg nagyon megviselhette, amit tett. A BRFK az Interpolon keresztül felvette kapcsolatot a kínai hatóságokkal, de azok tegnap még nem erősítették meg hivatalosan a sajtóhíreket. A szóvivő emlékeztetett, hogy hazánknak nincs jogsegély egyezménye Kínával, ennek ellenére Magyarország várhatóan az elkövető kiadatását kéri majd az ázsiai országtól.
A huszonhat éves Csao Fej őrizetbe vételét Peking tegnap reggel megerősítette a norvég köztelevíziónak (NRK). Csiang Jü külügyi szóvivő azt is elmondta, hogy az ügyben a kínai és a magyar bűnüldöző szervek szorosan együttműködnek, de a gyanúsítottal szembeni eljárást – lévén, hogy a két ország között nincs kiadatási egyezmény – Kínában fogják lefolytatni, vádat ott emelnek ellene, s amennyiben bűnösnek találják, ott ítélik el. Az NRK híradása szerint a fiatal férfi akár halálbüntetésre is számíthat. A nyilatkozó szakértők szerint vélhetőleg nemcsak a tett súlyossága miatt választják majd a legsúlyosabb szankciót, az agyonlövést, hanem azért is, hogy Kína tekintélye ne szenvedjen csorbát. „Peking a kivégzéssel fogja igazolni, amit az ügy kezdete óta állít: hogy nem nyújt menedéket egyetlen olyan állampolgárának sem, aki külföldön főbenjáró bűncselekményt követett el, és aztán hazamenekül” – közölte egy nemzetközi jogász.
A BRFK a gyilkosság után tartott sajtótájékoztatóján nem csak az említett, a Ferihegyi terminálban rögzített kamerafelvételekkel, hanem az emberölés helyszínén, a hostelben készült felvételek alapján is biztosra vette, hogy Csao Fej az elkövető. A rendőrség a nyomozás érdekeire való hivatkozással nem árulta el, hol tartózkodik a gyanúsított, de többen tudni vélték, hogy Franciaországban bujkál. A Fővárosi Bíróság meglehetősen későn, szeptember 4-én bocsátott ki európai és nemzetközi elfogatóparancsot Csao Fej kézre kerítésére. A norvég sajtó és Oslo egykori rendőrfőkapitánya ekkor lassúsága miatt bírálta és elavultnak nevezte a magyar jogrendszert, de a nyomozókba vetett bizalma végig töretlen volt. Emlékezetes, hogy a huszonegy éves áldozat, Pernille Marie Thorsen tanulni érkezett hazánkba, akárcsak gyilkosa. A lányt augusztus 29-én egy fővárosi diákszállóban, Csao Fej szobájában találták meg; több késszúrással végeztek vele. A kínai férfi nem sokkal később internetes oldalán „bocsánatot kért” szerelmétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.