„Ahol diktatúra van, ott diktatúra van” – mondta költőnk. Ilyen egyszerű, nincs mit magyarázni. Ez az önkényuralom lehet politikai, katonai, újabban pénzügyi, sőt – visszakanyarodva a régmúltba – vallási gyökerű is. Irán büszkén vállalja, hogy országa teokrácia, azaz a papok uralmát megvalósító államberendezkedés.
Az idén április végén jelent meg egy dokumentum, amely Ali Hamenei ajatollahtól, Irán legfőbb vezetőjétől származott, s célja szerint a „társadalom erkölcsi korruptságát” megakadályozó intézkedéseket tartalmaz. Az utóbbi időben minden tavasszal volt hasonló intézkedéscsomag, ám a múlt év első felének eseményei, amikor az ország több városában hetekig tartó tömegtüntetéseken tiltakoztak az emberek az elnökválasztásokat elcsaló hatalom ellen, levették a napirendről a polgárok zaklatását. Akkor úgy tűnt, a kormánynak kisebb gondja is nagyobb annál, hogy az emberek követik-e az iszlám öltözködés szokásait.
Most viszont újult erővel visszatért a mollák uralma, és úgy tűnik, a társadalomban meglévő romlottságot a gyökereinél akarják kitépni. Az egyik első számú követelmény a vallásrendőrség számára annak ellenőrzése, hogy a hidzsábot, a hajat elfedő fátylat helyesen viselik-e a nők. Emellett a rendőröknek védelmezniük kell a szüzességet, bármi áron. A fő feladatuk a nyilvános helyeken a férfi-nő kapcsolat folyamatos követése, hogy az ne sértse meg az iszlám vallás szabályait. A rendszer legradikálisabb képviselői, akik évek óta igénylik az erkölcsügyi minisztérium felállítását, most elégedetten dörzsölhetik tenyerüket: jó úton járunk.
Azt követően, hogy tavaly az utcákon milliók követelték távozását, a rezsim most különösen alaposnak tűnik: az óvodáknál kezdi el a szabályozást. Az országban működő 14 ezer magánbölcsődét és -óvodát államosítják. A kisgyermekek csak az iszlám kultúrának megfelelő játékokat játszhatnak, például táncolni tilos. A lehető legtávolabbi korig ki kell tolni a két nem találkozási időpontját.
Az államigazgatásban dolgozó nők egyenruhát kapnak. A munkaügyi minisztérium a munkaadókkal brosúrákban közli, hogy mi a helyes öltözködési forma a különböző munkahelyeken. A magánszektorban is érvényes a nőkre vonatkozó sminkelési tilalom, csakúgy, mint a férfi-nő kapcsolat szigorú szabályrendszere. Ugyanezek a rendeletek érvényesek az egyetemistákra is, akik tudvalevően a legfogékonyabbak „a rendszerellenes elvekre”. Ha valamelyik diáklány nem hordja helyesen a fátylat, az nem vizsgázhat – jelentette ki a tudományos minisztérium kulturális főosztályának illetékese.
Van olyan egyetem, amely jó példával jár elöl: pontosan meghatározza, hogy diákjai milyen öltözékben látogathatják az előadásokat. Az ékszerek viselése mindkét nem számára tilos. A körmöknek rövidnek kell lenniük, a cipősarkak nem lehetnek magasak. Az órákon tilos rágógumizni, és a túl hangos nevetés sem megengedett az intézményben – így mutat irányt a sirázi egyetem. Az utcákon, tereken vannak, akiknek az a feladatuk, hogy a ruhák színét figyeljék, de nekik arra is jut idejük, hogy olyan férfiakról készítsenek videofelvételt, akik „zaklatják a hölgyeket”. Míg enyhébb büntetésként pénzbírságot szabhatnak ki, addig ez utóbbi már a bíróságra tartozik. A Saffaf nevű internetes portál közölte a büntetési tételeket: fejtetőre tolt napszemüvegért 14 eurónyi (mintegy négyezer forintnyi) büntetés jár. Ennek a duplája, ha valaki piros vagy zöld színű kabátot visel. Alig több, mint ezer forintból meg lehet úszni, ha egy nőnek ki van festve a körme. Férfiakról nem szól az internetes beszámoló, viszont a közelmúlt híre, hogy egy 18 éves homoszexuális fiút felakasztottak.

Kegyetlen gyilkosságot tervelt ki két rab a szegedi börtönben