A Debrecen kacskaringós úton jutott el az Európa-ligába. A Bajnokok Ligája selejtezőjének 3. fordulójában 5-1-es összesítéssel alulmaradt a svájci Basellel szemben, ám bekapcsolódhatott a második számú kontinentális kupába, s a 48-as főtáblára kerülésért kettős győzelemmel, 4-1-gyel kiverte a bolgár Liteksz Lovecset. Máté Péter jogosulatlan szereplése miatt ugyan nehéz napok következtek a klub életében, de végül az európai szövetség csak 15 ezer eurós pénzbírságra büntette a magyar csapatot.
Ez persze már a lezárt múlt. Legfeljebb azért érdemes feleleveníteni az előzményeket, hogy megállapítsuk, a Debrecenre ezen az őszön is kemény feladat vár. Legjobb játékosainak három fronton is – bajnokság, válogatott, nemzetközi kupa – helyt kell állniuk, s az eddigiek alapján ennek nem tudnak maradéktalanul eleget tenni. Az NB I-ben a Loki annak dacára csak az ötödik, hogy legyőzte a legnagyobb vetélytársát, a Videotont. Pénteken például Győrben kapott ki 3-0-ra, s noha a kudarcot magyarázhatjuk azzal, hogy Farkas Balázs kiállítása miatt már az első félidő hajrájában, 1-0-nál hátrányba került, a tavalyi tapasztalatok alapján a nemzetközi színtéren sem számíthat az ellenfeleinél kedvezőbb elbírálásra.
A DVSC-ből Polekszics és Mészáros továbbra is az eltiltását tölti, a megszokott keretből Kabát és Bernáth bajlódott sérüléssel, ám ma mindketten játszhatnak. Herczeg András vezetőedző tegnap így fogalmazott az esélyekkel kapcsolatban: „Szeretnénk felborítani a papírformát, akár már most. Tavaly a BL-ben voltak közönségszórakoztató összecsapásaink, ezt az idén is szeretnénk megismételni, de nagyon jó lenne ezúttal pontot, pontokat is szereznünk.”
A DVSC ellenfele, a Metaliszt Harkiv zsinórban négyszer lett bronzérmes az ukrán bajnokságban. A Dinamo Kijev és a Sahtar Doneck kiemelkedik a mezőnyből – kilenc forduló után a 2010–2011-es bajnokságot is ez a két gárda vezeti –, mögöttük azonban nagy a tülekedés. A Dnyipropetrovszk és a Karpati Lviv mögött a Metaliszt jelenleg csak az ötödik öt győzelemmel, egy döntetlennel és három vereséggel. Ám 2004 óta, amikor az UkrSibbank társtulajdonosa, Olekszandr Jaroszlavszkij megvette a klubot, a Metaliszt helyzete nagyon stabil, az sem véletlen, hogy Kijev, Doneck és Lviv mellett Harkiv a negyedik ukrán helyszín a 2012-es Európa-bajnokságon.
A nemzetközi porondon a Metaliszt eddigi legjobb eredményeként két éve a nyolcaddöntőig jutott az UEFA-kupában. Ezt a magasságot a Debrecen is elérte 2004-ben, a két csapatot mégsem vehetjük egy kalap alá. Az ukrán futball lényegesen erősebb, mint a magyar, ezen belül a harkivi lehetőségeket sem hasonlíthatjuk össze a debreceniekkel. A Metaliszt keretében például négy minőségi brazil játékos van, ezek közül kettőt (Cleiton Xavier, Taison) a nyáron vett tizenegymillió euróért a klub. A gárda edzője, Miron Markevics februártól augusztusig az ukrán válogatottat is irányította, az sem kedvez a DVSC-nek, hogy immár ismét csak a klubcsapatára kell összpontosítania.
Mindezek dacára a Metaliszt nem a Liverpool, a Lyon vagy a Fiorentina, de valószínűleg még csak nem is a Sampdoria és PSV szintjén áll, a Debrecen könnyen meglepetést okozhat.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Szégyen amit művelnek!