Többek között a Feröer-szigeteken, Máltán, az angol heted- vagy a ciprusi harmadosztályban is rúgja a bőrt magyar futballista, összesen több mint száz, de nem foglalkozhatunk részletesen mindenkivel. Vezérelvként a volt, de még aktív, a jelenlegi és a jövőben várható válogatott játékosokat vettük számba, hiszen nemzeti csapatunk – ismerve az itthoni NB I nemzetközi súly- (talanság)át – vélhetőleg továbbra is légiósokra épül majd. Éppen ezért, kissé formabontó módon, nem országonként, hanem posztonként tekintettünk végig a külföldön játszókon a teljesség igénye nélkül, de a lényeg megragadásának szándékával.
Sok magyar kapus keresi a kenyerét a határon túl, mégsem irigyeljük Egervári Sándor szövetségi kapitányt, amikor hoszszú távra szeretne megbízható 1-est találni. Babos Gábor, a holland NEC Nijmegen hálóőre az, de a vb-selejtezőket követően, 35 évesen lemondta a válogatottságot. Kortársa, a 34 esztendős Király Gábor jelenleg a német Bundesliga II-es 1860 München alkalmazottja, ott és a nemzeti gárdában is megőrizte azt a tulajdonságát, hogy bravúrok halmozása mellett néha komoly hibákat vét. A 36 éves Sáfár Szabolcs (Austria Wien) sem a jövő embere, ráadásul év elején műtötték a vállát. Hosszabb távon jöhetne szóba a jóval fiatalabb Fülöp Márton, de ő eddig nem bizonyította pótolhatatlanságát címeres mezben (legutóbb a hollandoktól kapott hatot), ráadásul kiszorult a Premier League-beli Sunderlandből. A másodligás Ipswichben legalább alapember, a hétvégén is védett. Sokan Gulácsi Pétert, az utánpótlás-válogatott hálóőrét vélik a legjobb megoldásnak, őt a legfrissebb hírek szerint ezúttal sem adta kölcsön a Liverpool, így Pepe Reina mögött a második számú kapus posztjáért verseng, s kevés játéklehetőséget kap. Köteles László a belga Genkben véd, Bogdán Ádám vasárnap csereként bemutatkozott a Boltonban, miután a Birmingham City ellen a finn Jääskeläinent kiállították, Kurucz Péter (West Ham) örül, ha leülhet a kispadra, Megyeri Balázs sem az első számú jelölt az Olimpiakosz Pireusz hálója előtt. Az egyszeres válogatott Balogh János is harcol a helyéért a skót Heartsnál.
A hátvédsor két széle erősen kérdőjeles. Jobbról nézve Szélesi Zoltán német- és franciaországi légióskodás, majd debreceni hazatérés után a nyáron került a görög első osztályú újonc Voloszhoz, játéka erősen behatárolt. Bodnár László már nem a régi, ráadásul jelenleg is csapatot keres, Fehér Csaba ugyan fix szereplő a holland Bredában, de ő sem az új generáció embere. A bal oldalon Vanczák Vilmos ugyan rendre játszik a svájci Sionban, ám nem látszik tökéletes megoldásnak. Halmosi Péter rúdja kifelé áll az angol másodligás Hull Cityből, amelynél korábban a Premier League-ben is bizonyíthatott. Az U20-as vb-bronzérmes Kádár Tamás egyelőre nem fér be a Newcastle-ba, Bodor Boldizsár (Roda) többször bizalmat kapott Erwin Koemantól, de nem élt vele. Lőw Zsolt (Mainz) még csak lábadozik sérüléséből, az oroszországi Permben játszó Gaál Miklósnak egy hónapja tört el a lábujja. Lehet, hogy reaktiválni kellene a ciprusi pontvadászatot nyert Omonia Nicosiából Leandrót? Vagy marad az NB I… Középen Juhász Roland a belga bajnok Anderlechttel lemaradt a BL főtáblájáról, így előtérbe kerülhet távozása Németországba vagy Angliába. Gyepes Gábor (Cardiff, angol másodosztály) ideje valószínűleg már lejárt, bár klubjában rendszeresen játszik. Az utánpótlás-válogatott Pintér Ádámot most vette meg a Real Zaragoza, ha a fiatal tehetség bejátssza magát a spanyol első osztályba, akkor vélhetőleg egyben a nemzeti tizenegybe is.
A középpályára érkezve csodálkozhatunk egyet, hogy a PSV Eindhoven bal oldali kulcsembere, Dzsudzsák Balázs mit keres a jobb oldalon. Huszti Szabolcs is ballábas, no és az utóbbi időben balszerencsés is, hiszen nem igazán számít rá a Zenit Rómából Szentpétervárra érkezett mestere, Luciano Spalletti, aki a rotációra hivatkozva az Auxerre elleni vesztes BL-selejtezőre el sem vitte; elképzelhető, hogy honfitársunk újra Németországban köt ki. A tavalyi U20-as világbajnokság egyik magyar hőse, Koman Vladimir visszatért Bariból a Sampdoria keretébe, de egyelőre legfeljebb epizódszerepet kap, a Werder Bremen elleni, végül balul sikerült BL-selejtezőn a kispadot koptatta, s szívesen távozna Genovából. A szintén vb-bronzérmes Korcsmár Zsolt a norvég Brann Bergenben igyekszik bizonyítani, Vass Ádám most jutott fel az olasz Serie A-ba a Bresciával, s próbálja magát bejátszani a kezdőbe. Papíron az Inter után már a Milan játékosa Filkor Attila, igazából azonban kikölcsönözték a Serie B-s Triestinához. Korábbi másodosztályú szereplése inkább vegetálásnak volt mondható. Vadócz Krisztián viszont a spanyol első osztályú Osasunában rendszeresen szerepel, csakúgy, mint Tóth Balázs a holland Venlóban, Tőzsér Dániel a belga Genkben, vagy Buzsáky Ákos az angol másodligás Queen’s Park Rangersben. Hajnal Tamás viszont kikopni látszik a Dortmundból, a már veteránnak számító Dárdai Pál a Bundesliga II-ből kapaszkodna vissza vélhetőleg utolsó profi idényében. Szintén a német másodosztályban szerepel a 21 éves Stieber Zoltán (Aachen), akinek sokakkal együtt a bal oldal a „vadászterülete”; Németh Norbert éppen most térne haza az oroszországi Tomszkból.
A támadószekcióban Gera Zoltán szerepe megkérdőjelezhetetlen, az előző idényben Európa-liga-döntőt vívhatott a Fulhammel. Tavaly a Premier League-ben is rendszeresen játszott, idén azonban a Manchester United ellen csak a 90., szombaton a Blackpool otthonában pedig a 80. percben állt be csereként. Pletykaszinten felmerült, hogy esetleg Auxerre-be igazol, de ennek egyelőre nincs sok alapja. Mellé-elé kellene megtalálni a megfelelő válogatottbeli társakat. Rudolf Gergely megharcolna pozíciójáért új állomáshelyén, Genovában, de még lapzártakor is lebeg a kölcsönadása Udinébe vagy Leccébe. Priskin Tamás az Ipswich mezében váltakozó sikerrel kerül csapatba és gólhelyzetbe. A fő reménységnek tartott Németh Krisztián az AEK Athénnál még csak kölcsönben szerepelt, a szintén görög Olimpiakosz Pireusz viszont (a hírek szerint valamivel több mint egymillió euróért) végleg megvette a Liverpooltól. Egyelőre csak egyszeres A válogatott inkább az U21-es csapatban szerepel, mint majd szombaton a Wales elleni Eb-selejtezőn. Az U20-as vb-n szintén látott éktársát, Futács Márkót a Bremen kölcsönadta a Bundesliga II-es Ingolstadtnak, ahol góllal debütált. Szalai Ádám a Mainzzal a német elsőosztályban küzd, a hét végén csereként góllal bizonyított. Torghelle Sándor csapatot cserélt a Bundesliga II-n belül, Augsburgból Düsseldorfba került, no meg ki a válogatott keretből. A múlt idény során kölcsönben Debrecenben szerepelt Feczesin Róbert rúdja kifelé áll a Bresciából, Lothar Matthäus egykori felfedezettjét, Kovács Pétert a norvég Odd Grenlandból a belga Lierse elcsábítaná. Még az idősebb korosztályból Szabics Imre (Sturm Graz) és Waltner Róbert (Mattersburg) az osztrák első osztályban próbálkozik a gólszerzéssel.
Nagyjából ennyi. Negyvennyolc magyar légiósról ejtettünk szót, az összesnek közel a feléről, s finoman fogalmazva is vegyes a kép. Több hiányposztot találtunk, s alig akad olyan honfitársunk, akár a fiatalabb, akár tapasztaltabb korosztályból, aki komoly bajnokságban rendszeres játéklehetőséget kap. Márpedig így bekerülni a csapatba, s ott maradandót alkotni legalább akkora bravúr lenne, mint végre kijutni az esedékes világversenyre.

Magyarországon lesz a BYD központja; megvan Polt Péter utódja; jön a fordulat az orosz–ukrán béketárgyalásokon