Kockázatos lehet Európa számára Törökország kihagyása az EU-ból – fejtette ki szombaton Martonyi János, aki az uniós külügyminiszterek brüsszeli informális megbeszélésén vett részt. A magyar külügyminiszter szerint az uniónak két lehetőség közül kell választania. Az egyik az, hogy Törökország egy új, neooszmán birodalomnak lesz a központja, jelentős befolyással a környező világra. „Itt látunk kockázatokat” – mondta a külügyminiszter. A másik megoldás az, hogy egy nyugatosabb, korszerűbb, mérsékelt iszlám talaján álló Törökország beilleszkedik az európai integrációba – nyilatkozta a magyar diplomácia vezetője, aki szerint földrajzi, történelmi okokból Magyarország számára az utóbbi verzió lenne a kedvező.
Törökországot Catherine Ashton, az EU külügyi főképviselője szombaton úgy jellemezte, hogy nem csupán EU-tagjelölt, hanem fontos partnere az uniónak számos térség tekintetében az európai politika alakítása során. Konkrétan Bosznia-Hercegovinát említette, de uniós diplomaták gyakran utalnak az Iránnal, illetve a Közel-Kelettel kapcsolatos török szerep jelentőségére. Ashton ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a török EU-csatlakozás ügyének előrehaladását még akadályozza egyebek közt a Ciprussal kapcsolatos kérdéskör megoldatlansága. Ankara teljes jogú tagságának fő ellenzői Németország és Franciaország, akik szerint Ankarával inkább privilegizált partneri viszonyt kell létesíteni.
Martonyi János Brüsszelben elmondta, arra számít, hogy Horvátországgal a magyar EU-elnökség alatt sikerül lezárni a csatlakozási tárgyalásokat. Catherine Ashton pedig kijelentette, az Európai Unió kész helyszínt biztosítani Brüszszelben Szerbia és Koszovó közvetlen tárgyalásának.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó