Mezítlábas maraton, hetes kardsorozat

A Colosseum által határolt ókori helyszíneken, a sportolók számának ötezres álomhatárát átlépve, hat magyar aranyéremmel rendezték meg a XVII. nyári olimpiát Rómában. A játékokat színesítette többek között Wilma Rudolph és Abebe Bikila futása, az „aranyérmet vesztett” úszó, John Devitt, a későbbi görög király, valamint a magyar kardcsapat sorrendben hetedik győzelme. A történelmi helyszíneken történelmi pontra ért az olimpiai mozgalom: megjelent a dopping és a televíziós közvetítés. Pontosan ötven évvel ezelőtt lobbant fel a láng.

Radványi Benedek
2010. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lobbanhatott volna százkét esztendeje is, ám az olasz főváros 1908-ban a Vezúv kitörése miatt kénytelen volt lemondani rendezési jogáról. (Az 1960-as házigazdaságra egyébként Budapest is pályázott, a szavazás második körében esett ki.) A többek között Caracalla fürdőjében, Maxentius bazilikájában s a maratoni futás céljaként a Colosseum melletti Constantinus-diadalívnél megrendezett játékokra XXIII. János pápa személyesen adta áldását, 5348 sportoló küzdött a 152 aranyéremért.
Ezek közül hármat az amerikai Wilma Rudolph nyert, aki egy 22 gyermekes család tagjaként látta meg a napvilágot, s négyéves korában az egyik lába lebénult. Ehhez képest 12 évesen megtanult járni, 16 volt, mikor Melbourne-ben bronzérem került a nyakába, s 20, mikor Rómában a 100 és 200 méteres síkfutásban, valamint a 4x400-as váltóval győzött. Abebe Bikila maratoni győzelme is lába miatt maradt emlékezetes: cipő nélkül futotta le a bő 42 kilométeres távot. Célba érkezése után Fekete-Afrika első ötkarikás aranyérmese így nyilatkozott a mezítlábas vállalkozásról: „Tudatni akartam a világgal, hogy hazám, Etiópia mindig elszántságának és bátorságának köszönhetően nyer.” A 100 méteres gyorsúszásban John Devitt győzött, pedig nem ő lett az első. Az amerikai Lance Larson nemcsak a közönség szerint, hanem a később visszanézett felvételeken is jól láthatóan hamarabb ért célba, de a három időmérő az ausztrált látta előbbre, s az ő szavuk döntött – ezután vezették be az elektronikus időmérést.
További érdekességként a görög vitorláscsapat tagjaként indult az a Konsztantinosz, akit 1964-ben hazája utolsó királyává koronáztak. Az olimpiák legeredményesebb női versenyzője, a tornász Larisza Latinyina tizennyolc érméből hatot itt nyert. Jeffery Farrell az amerikai úszóválogató előtt hat nappal vakbélműtéten esett át, aztán két aranyat szerzett Rómában. Itt tűnt fel s nyert a félnehézsúlyú ökölvívók között Cassius Marcellus Clay, aki később Muhammad Ali néven a profi nehézsúly legendájává vált. Megrázó eset volt, amikor a dán kerékpáros, Knud Enemark-Jensen ájultan kidőlt a versenyből, s koponyatörésébe másnap belehalt. Végzetes bukását eleinte a magas hőmérsékletnek tulajdonították, de később teljesítményfokozókat mutattak ki szervezetében, tehát halála oka doppingszer-túladagolás volt. Válaszul bevezették a rendszeres vizsgálatok gyakorlatát.
Magyar szempontból nem beszélhetünk egyértelmű sikerről, mert bár az éremtermést (6 arany, 8 ezüst, 7 bronz) két év múlva Londonban minden bizonnyal szó nélkül elfogadnánk, de az 1952-es (16-10-16) és az 1956-os (9-10-7) gyűjtemény után ez súlyos visszaesésnek számított. Az ’56-os politikai eseménysor egyben a magyar sport Trianonja is volt: a melbourne-i olimpiát alig két héttel a forradalom leverése után nyitották meg, a kiutazás kaotikusra sikerült, egymásnak ellentmondó hírek érkeztek az otthoniakról, mindez negatívan hatott sportolóink teljesítményére is. Melbourne-ből a 111 fős csapat 40 olimpikonja nem tért haza, s innen egyenes út vezetett a római hullámvölgybe. (Amúgy négy, majd nyolc évvel később, Tokióban és Mexikóvárosban már tíz-tíz aranyéremmel zárt hazánk.)
A fél évszázaddal ezelőtti diadalaink sorát Parti János nyitotta, aki a magyar kajak-kenus szakág első szólóban szerzett olimpiai győzelmét aratta a kenusok 1000 méteres versenyében (kenu egyesben és kettesben, valamint kajak egyes váltóban még egy-egy ezüst termett az Albano-tavon). Török Gyula az ökölvívók között, légsúlyban ért csúcsra. Labdarúgó- és vízilabda-válogatottunk a várakozásoktól elmaradva bronzérmes lett, a címvédő pólósokról Kárpáti György egyik könyvében ezt írta: „Volt egy fiatal és volt egy öreg csapatunk. Inkább lett volna egy jó csapatunk.”
A római olimpia egy nagy korszak vége s egyben egy másik kezdete is volt. Egymást követő hetedik alkalommal lett olimpiai bajnok a magyar kardcsapat, az ötvenéves Gerevich Aladár hetedik aranyérmét szerezte, Kárpáti Rudolf pedig megnyerte az egyéni számot. Bár vívóink ezután is tündököltek, a legendás Gerevich–Kovács–Kárpáti-tengely itt lépett fel utoljára. Itt született az első sikere Balczó Andrásnak, aki az öttusa- csapattal nyert aranyat, egyéniben Németh Ferenc első, Nagy Imre második, Balczó negyedik lett. Háromszoros olimpiai bajnokunk elégedetlen volt: „Csalódásomban sírtam, zokogtam, de a végére egy másik Balczó vált belőlem. Ez a csalódás szült bennem valamiféle dacot: azóta soha, még a legkeservesebb pillanatomban sem fordult elő velem, hogy elsírjam magam” – olvasható a róla szóló könyvben.
Az olimpiák történetének egészét nézve azonban a római játékok legjelentősebb eseménye nem a sportpályákon történt. Ekkor volt ugyanis először televíziós közvetítés, az amerikai ABC csatorna ma már aprópénznek tűnő összegért, negyvenezer dollárért vette meg a jogdíjat. Azóta a televíziózás egyre nagyobb befolyással bír a játékokra, példaként említhetjük az öttusa szabályváltozásait, a kajak-kenu 200 méteres döntőit vagy a délelőtti úszófináléit Pekingből. Persze Rómában még nem ment minden tökéletesen. Parti János így emlékszik vissza kenus döntőjére: „Belőlem nem sokat láthattak, mert az alsó pályát nem fogta be a kamera. Csak a célban bukkantam fel, de akkor szerencsére elsőnek.”
Reméljük, Londonban nem kell majd láthatatlanná válni ahhoz, hogy sikereket érjünk el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.