– Mindenekelőtt tisztázzuk: mit nevezünk hungaricumnak?
– A hungaricum olyan nemzeti értékmegőrző, időtálló, hagyományos vagy mai termék, szellemi alkotás, találmány, népművészet, előadó-művészet, gasztronómia, földrajzi helyhez köthető természeti kincs, amely jellegét tekintve magyar, a Kárpát-medence területén készült, illetve található. Nézetem szerint a hagyományőrzés és az innováció együtt teremtenek maradandó értékeket. A hungaricum fogalma tehát magában foglal olyan újonnan felfedezett vagy hazai innováció eredményeként kifejlesztett termékeket, találmányokat is, amelyek nemzetközi összehasonlításban figyelemre méltók, s így sikeresen képesek hazánkat és az egyetemes magyarságot megjeleníteni. A hungaricum fogalmát mi nem szűkkörűen értelmezzük, kizárólagosan kiemelve néhány terméket. Úgy véljük, a magyar jellegzetességeket hordozó szellemi örökség legszélesebb területeit át kell fognunk, s bemutatkozási, érvényesülési lehetőséget kell adnunk mindenkinek, aki úgy érzi, munkája, tevékenysége, terméke hungaricum jellegű.
– Mi volt a célja az első Hungaricum-könyv megjelentetésével?
– Célom az volt, hogy a hungaricum fogalma alá tartozó termékeket, szolgáltatásokat, szellemi örökséget folyamatosan feltérképezze, összegyűjtsük, megjelenítsük, és Magyarországon, valamint a világ más országaiban közkinccsé tegyük, népszerűsítsük. Ily módon is ajánljuk a hazai és külföldi közönségnek, érdeklődőknek, vásárlóknak, üzletembereknek, befektetőknek.
– Ez a kötet egy hosszúnak ígérkező munka első gyümölcse, és távolról sem foglalhatja magában valamennyi hungaricumot…
– Tisztában vagyok azzal, hogy több tucat ilyen kiadvány is kevés lenne a rendkívül gazdag magyar szellemi örökség világának teljes körű bemutatásához – nem is ez volt a célunk. Arra vállalkoztunk, hogy felvillantsuk, reprezentáljuk: milyen sokszínű a hungaricumok világa, amely mindannyiunk megbecsülésére és népszerűsítésére érdemes. Első lépésként tehát zömmel a Magyarország területén található hungaricumok bemutatására vállalkoztunk. Ezenfelül bemutatjuk a Világörökség című, illetve az erre a címre várakozó magyar természeti kincseket, a magyar származású Nobel-díjas tudósokat, a Nobel-díjra felterjesztett és fel nem terjesztett világhírű feltalálóinkat. Bemutatjuk továbbá a magyar zeneművészet világhírű nagyjait, az ezerízű magyar konyhát, a gyógyfürdőinket, az élelmiszer-hírességeinket, a szellemi termékeinket és a díszmagyart. És nem utolsósorban bemutatjuk az Európai Unió által hivatalosan eredetvédett magyar termékeket, valamint további hungaricumokat is. Ez a munka nem tudományos értekezés és elmélkedés a hungaricumokról, nem megjegyzendő évszámokról, dokumentumokról szól, inkább hasznos, az általános műveltséget is segítő, gyakorlati információkat közöl a ma emberének, rövid, áttekinthető, olvasmányos formában.
– Úgy tudom, a kötetnek lesz folytatása.
– A Hungaricum-könyv következő, bővített kiadásában – amely 2011 tavaszára készül el – megjelenési lehetőséget kapnak mindazok, akik minőségi termékeikkel, szolgáltatásaikkal, alkotásaikkal valamilyen módon hozzátartoznak a hungaricumok értékvilágához, a magyar kulturális örökséghez. A következő kiadásainkban szeretnénk megjeleníteni széles körben a Kárpát-medence magyarlakta területei, Erdély, a Felvidék, a Délvidék, Kárpátalja és Muravidék ilyen jellegű produktumait.
– A nemzetek többségének legfontosabb törekvése, hogy azokat a szellemi és anyagi értékeket, amelyek az idők során sok-sok munkával, szellemi és anyagi befektetéssel, nemzedékről nemzedékre jöttek létre, megőrizze és továbbfejlessze. Ez a magyarság számára különösen fontos ma, amikor egyfelől az Európai Unió országai, másfelől az amerikai és az ázsiai gazdasági érdekek érvényesítésére óriási versengés alakult ki a hazai és a világpiacon egyaránt. Milyen esélyünk van ebben a versenyben?
– Ebben a versenyben valóban akkor lesz esélyünk teret hódítani, ha sajátosságainkra, hagyományainkra is építünk – s ennek megtartását, fejlesztését és piaci térhódítását szorgalmazzuk. Magyarként a „Lenni vagy nem lenni” kérdésre csak egy válasz adható: lenni. Pontosabban: jelen lenni és meghódítani a piacokat kiváló minőséggel, kedvező áron.
– A napokban Nyíregyházán részt vett a Magyarok a nagyvilágban című hungaricumkonferencián. Mi a rendeltetése egy ilyen találkozónak?
– A Kárpát-medence gazdag értékvilága ezernyi különlegességet, értéket hordoz, amelyek méltóképpen reprezentálják a magyar tehetséget: igazi hungaricumok, amelyek menedzselésre érdemesek. Ezért rendeztük meg Nyíregyházán mintegy kétszáz résztvevővel a Hungaricumok a nagyvilágban című, háromnapos konferenciát, ahol nemcsak a magyarországi hungaricumokat mutattuk be, hanem a magyar emigráció és az anyaországtól elszakított magyar nemzetrészek jellegzetesen magyar értékeit is.
– Szükségesnek tartaná-e, hogy a hungaricumokról törvény szülessen?
– Attól függ, hogy milyen lenne az a törvény. Csupán egy száraz deklaráció szintjén törvényt alkotni – ennek nem látom értelmét. A hungaricumok szerteágazósága okán azonban nagyon nehéz feladata lesz a törvényalkotónak, hiszen a jogszabályi kereteket nem lesz könnyű feladat objektíven és szakszerűen megalkotni.
– Hatalmas vállalkozás és alapos előkészítő munka eredménye a nemrégiben megjelent Magyarok a nagyvilágban című könyve. Ez is hungaricum?
– Bizonyos értelemben igen. Még nem készült ugyanis felmérés arról, hogy a világba szétszéledt magyarok hol és menynyien vannak, illetve mire vitték. Most Magyarország és a világ számos országában tevékenykedő személyek és közösségek széles körű összefogásával és közreműködésével elkészül ez a történelmi munka. Tulajdonképpen képes életrajzgyűjteményről van szó, amely feldolgozza a világba szétszéledt magyarok és magyar származásúak egyéni, családi és közösségi pályafutását. Az első kötetben személyek, családok, a második kötetben pedig a közösségek tevékenységét, tagjait mutatjuk be képes, olvasmányos formában. Kiadványunkkal reprezentálni kívánjuk, hogy bármerre viszi a sors a magyarokat, tisztességgel helytállnak és jelentős teljesítményekkel járulnak hozzá a magyarság hírnevének népszerűsítéséhez. Terveink között szerepel egyébként a könyv önálló website-jának és színes kiadású CD-jének az elkészítése is.
– A Magyar Kultúra Alapítvány székháza havonta ad otthont a Panoráma Világklub rendezvényeinek, amely ötödik éve működik. Milyen érzés ezt klubot vezetni?
– Ez az egyetlen pártsemleges hely, civil fórum a világon, ahol a Magyarországtól elszakadt magyarjaink rendszeresen találkozhatnak, bemutatkozhatnak, bemutathatják saját művészi produkcióikat, szellemi értékeiket. Csodálatos dolog érezni azt a légkört és hangulatot, ami hónapról hónapra bejárja a székház Corvin Termét. S tesszük ezt civil eszközökkel, nagyon kevés pénzből. De én mindig azt mondom: tedd azt, amit tudsz, azzal, amid van, és ott, ahol vagy!

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?