
origo.hu
Sebestyén Balázs polgárpukkasztó kijelentést tett az 1,2 milliárdos lottónyereményről
Megdöbbentő volt, hogy az Országgyűlésnek a társadalmi igazságosság jegyében hozott döntését a jegybank elleni támadásként értékelték az Európai Központi Bank és a magyar jegybank vezető köreiben. Hat-nyolc milliós gázsival képesek független jegybankot működtetni Simorék, kétmillióval nem?
Simor András szemmel láthatóan nem tudja vagy nem akarja megérteni, hogy nem tarthatja meg jegybankelnöki pozícióját. Ha tiszteletben tartja a választáson megnyilvánuló népakaratot, akkor elfogadja, hogy kisöpörték a hatalomból azt a garnitúrát, amely az elmúlt években az általa irányított monetáris tanáccsal mély egyetértésben olyan gazdaságpolitikát folytatott, amely hazánkat a brutális eladósításba, a csőd szélére juttatta, levonja az egyetlen lehetséges következtetést, és felajánlja lemondását. Még ma.
Simornak már akkor fel kellett volna állnia a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöki székéből, amikor kiderült: nyolcszázmillió forintra taksált pénzügyi megtakarításait adóparadicsomnak számító szigetországba, Ciprusra menekítette, és ott fialtatta. Amikor pedig kiderült a skandalum, azzal védekezett, hogy „a tulajdonában lévő Trevisol Management Ltd. az EU egyik tagállamában bejegyzett, a helyi jogszabályok szerint adózó vállalkozás”. Ami egyébként önmagában igaz is, csakhogy Simor „nem teljesen bontotta ki az igazság rózsáját”, hisz mint azt a HVG kiderítette, a Trevisol 1999-ben „igazi” offshore cégként jött létre, kihasználva az akkori 4,25 százalékos adókulcsot. Ciprus csatlakozása után az offshore cégek – köztük a Trevisol is – új besorolást kaptak, „international business company” formában működhetnek tovább, igaz, immár 10 százalékos adóteher mellett, ami sokkal kedvezőbb, mint a hírhedten magas magyar adóteher. Ráadásul a jegybankelnök éves vagyonbevallásait összehasonlítva derült ki, hogy míg 2006-ban 923 millió forintos megtakarítása volt befektetési jegyekben, egy évvel később már „csak” 67 millió, 2008-ban pedig 80 millió forint volt. Hová tűnt több mint 800 millió forint? – kutakodott a sajtó Simor magánvagyona után. Tehát akár törvényesen is eltűnhetett volna a magyarországi Simor-cég számlájáról ez a pénz, a kérdés mégiscsak az ma is, hogy lehet-e a magyar jegybank elnöke olyan ember, aki nem vállal sorsközösséget Magyarország polgáraival, aki kivonja saját vagyonát az alól a gazdaságpolitika alól, amit maga is erőteljesen meghatároz. Ha ezt megérti Simor András, és mégsem képes levonni a megfelelő erkölcsi következtetést, alkalmatlan a jegybank elnöki posztjára, ha pedig nem érti, akkor pedig azért.
Botrány, hogy Simor tétlenül tűrte, amint a nemzetközi pénzügyi világban közbeszéd tárgya lett jegybankelnöki bére, hogy a fizetését az állami szféra többi vezetőjéhez hasonlóan kétmillió forint alá kellett csökkenteni. Megdöbbentő volt, hogy az Országgyűlésnek a társadalmi igazságosság jegyében hozott döntését a jegybank elleni támadásként értékelték az Európai Központi Bank és a magyar jegybank vezető köreiben. Csak hat-nyolc milliós apanázzsal képesek független jegybankot működtetni Simorék, kétmilliós gázsi mellett már nem? Tényleg szégyen, hiszen pont Simor volt az, aki kétezermilliárdos megszorítócsomagra tett javaslatot a Gyurcsány-kormány idején, a gyesen lévő anyukák zsebében is kotorászva.
A Magyar Nemzeti Bank fő feladata: az árstabilitás elérése és fenntartása. Amennyiben ezzel a fő céllal nem ellenkezik, ha ezt a feladatát nem veszélyezteti, akkor a kormány gazdaságpolitikájának a támogatása az MNB feladata. Ezt Simor maga is megfogalmazta közgazdaságot tanuló egyetemisták előtt 2007 novemberében. Csakhogy éppen a vezetése alatt álló jegybank rossz árfolyam-politikája vezetett el oda, hogy az ország túlzottan eladósodott devizában, és hogy egyes termelőágazatok az erős forint miatt nem tudtak versenyképesek lenni. Egyes elemző közgazdászok szerint a jegybank csak az inflációs céllal foglalkozott, és e cél érdekében csak egyetlen eszközt, az árfolyam-politikát használta, méghozzá évek óta rosszul. Vagyis azt jelentené a jegybank függetlensége, hogy annak ellenére szentek és érinthetetlenek a Gyurcsányék által a jegybank élére és a monetáris tanácsba beültetett emberek, hogy jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy Magyarországot meggyengült, eladósodott, kivérzett állapotban érte el a gazdasági világválság?
Emlékezzünk csak: a magyar jegybank 2008 tavaszán a forintsáv eltörlésével került a pénzügyi világ figyelmének középpontjába, a szabadon lebegő forintot – a pénzpiaci rossz nyelvek szerint – a londoni befektető alapok lobbizták ki. Az intézkedés lényege az volt, hogy a jegybankot ettől kezdve semmi sem kötelezte arra, hogy beavatkozó intézkedéseivel a forint árfolyamát a jegybank által megszabott értékek között tartsa. 2008. március 31-én 7,5-ről 8 százalékra, április 28-án 8,25-ra, május 26-án pedig újabb 25 százalékpontos emeléssel 8,5 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács. Különösen a május végi emelés borzolta fel a pénzpiaci kedélyeket. Évek óta példátlan módon egyszerre bírálta a jegybank monetáris tanácsának döntését a két nagy párt, a Fidesz és az MSZP. Szocialista képviselők hangoztatták akkoriban: az alapkamat-emelés káros az országnak, drága és értelmetlen. Káros, mert fékezi az exportot, erősíti az importot; drága, mert növeli az adósságszolgálat terheit; értelmetlen, mert az államháztartást a jelenlegi kötvényaukciókon is lehetett finanszírozni. Káros, mert ezzel növekedtek a gazdaság terhei.
Fideszesek erősítettek rá a kormánypárti kritikára, szerintük az alapkamat-emelés súlyosan érinti az államháztartást, hiszen nőnek az államadósság kamatkiadásai, és emiatt egyre nehezebb helyzetbe kerül a gazdaság. Később, amikor már a Népszava is támadta Simort az offshore-cég ügye miatt, kiszivárogtak olyan információk is, hogy a szocialistáknak sem lett volna ellenére, ha Simort olyan nyomás alá tudja helyezni az ellenzék, hogy magától felálljon a jegybankelnöki székből. Azóta persze más szelek fújnak szocialista berkekben is, ha a kormányt lehet aprítani, ha úgy lehet beállítani a történetet, hogy „lám, a túlhatalommal bíró új kormány már a jegybank függetlenségét sem tiszteli”, akkor nem számít az sem, ha pontosan tudják, hogy bárány helyett farkast dédelgetnek. Mindazonáltal a Fidesz–KDNP kétharmados többséget biztosító felhatalmazása elegendő támogatást jelent ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Banknál olyan változások történjenek, amelyek megteremtik a lehetőséget arra, hogy a jegybank elláthassa törvényben megszabott feladatát, a forint árfolyam-stabilitásának biztosítása mellett a kormány gazdaságpolitikájának támogatását is.
Nyilvánvaló, hogy az IMF-fel is rövid időn belül rendezni kell a félbeszakadt tárgyalások miatt megromlott kapcsolatunkat, hiszen Gyurcsányék elég rendesen eladósítottak minket nekik. Sajtótájékoztatóján Simor András, talán menekülvén a saját tettei és döntései által rácsukódott csapdából, egy váratlan fordulattal bejelentette, hogy elfogadhatónak érzi a kormányzat berkeiben kialakult koncepciót, miszerint az IMF kormányzótanácsában nem a jegybank vezetője fogja képviselni az országot, hanem valaki, akit ezzel a feladattal a kormányzat megbíz. Ez sem ördögtől való gondolat, hiszen volt arra már példa, például az Antall-kormány idején, hogy az IMF-nél nem a jegybank elnöke képviselte hazánkat, hanem a pénzügyminiszter Kupa Mihály.
Kár, hogy ez a remek ötlet nem Simornak és nem előbb jutott eszébe. De ő már ezt is elfogadja. Talán még azt is megérjük, hogy a játszma végén a kétmilliós fizetése is meg fog felelni neki.
Sebestyén Balázs polgárpukkasztó kijelentést tett az 1,2 milliárdos lottónyereményről
Légi katasztrófák: egy apró darázs okozhatta 189 ember halálát
Ints búcsút a balszerencsének: Ez a 3 csillagjegy végre fellélegezhet júniusban
Még Gyurcsány Ferencet is többre tartják Magyar Péternél Nagyváradon + videó
Most kaptuk az információt: Mindkét irányba áll az autópálya Magyarországon, akkora a baj
Riasztást adott ki a hatóság a magyaroknak: boltokba került egy termék, ami súlyos egészségügyi bajt okozhat
Nyakig ül az ellenzék az ukrán kémügyben, hallgat a baloldal
Dráma Székesfehérváron: bombagóllal vezet a Debrecen – ÉLŐ
A Fradi lett a bajnok, de Hornyák Zsolt arcáról nem lehetett levakarni a mosolyt
Hatalmas bukta: a Szózatot sem tudják a tiszások + videó
FTC: egy góllal minden megváltozott, a bajnoki cím kapujában a címvédő
Az évszázad üzlete: Cristiano Ronaldo és Lionel Messi egy csapatban folytathatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.