Hintára ültették tegnap a kereskedők a forintot. A nap folyamán a hazai fizetőeszköz árfolyama az euróval szemben a 283-as és a 285,5-ös szint között ingadozott. Lapzártánk idején a közös devizáért 283,5 forintot adtak a nemzetközi piacokon. A svájci frank árfolyamgörbéje szintén hatalmas kilengéseket mutatott, napközben 217 és 219,3 forint között változott. Az esti órákban azonban hirtelen erősödni kezdett a forint, a frank ekkor 216,5 forintba került.
Tegnap délelőtt még a csütörtöki zárószinten, 283-284 forinton tartózkodott az euró, aztán délben, minden előjel nélkül összeroppant az árfolyam, és hatalmasat gyengült a forint. Az euró néhány perc leforgása alatt két forintot drágult, és körülbelül ennyivel került többe a svájci frank is. A devizapiaci kereskedők nem találtak konkrét okot a forint hirtelen gyengülésére, azt egy „esetleges nagyobb ügylet” lehetséges hatásával, illetve azzal magyarázták, hogy a hétfői londoni bankszünnap miatt a befektetők nem akarják megtartani a forintot. A lapunknak nyilatkozó szakemberek a gyengülésre vonatkozó kérdésre azt válaszolták, hogy egyáltalán nem tűnt indokoltnak a zuhanás, ezért fogalmuk sincs, hogy mi állhat a háttérben.
A nap nagy része egyébként azzal telt, hogy a befektetők a délután megjelenő, Amerikai Egyesült Államokból érkező GDP-adatokra vártak. Az elmúlt napok rossz hírei a korábbi 2,4 százalékos várakozásokat letörték, úgyhogy az elemzők tegnap délelőtt már inkább 1,4 százalékos bővülésre számítottak. Végül kellemesen csalódhattak, mert a növekedés elérte az 1,6 százalékot.
A nap legfontosabb eseménye az volt, hogy végre megszólalt Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét ellátó Fed elnöke. A jegybankárok éves konferenciáján az elnök elmondta: a gazdaság nem fog ismét recesszióba hullani, ezért nincs szükség monetáris lazításra. Bernanke kijelentette továbbá, hogy az amerikai gazdasági fellendülés gyengébb a vártnál, ezért a Fed szükség esetén kész további lépéseket tenni a gazdaság élénkítésére. Barcza György, a K&H vezető elemzője lapunknak elmondta: Bernanke azon kijelentését, hogy nem várható monetáris injekció, többféleképpen értelmezhetik a befektetők. Az egyik olvasat az, hogy nincs rá szükség, a másik pedig az, hogy akkor sem lesz, ha szükség lenne rá. – Igazából mindkét értelmezés negatívan hat a piacokra – jegyezte meg Barcza. A szakember szerint a forint azért kezdett hatalmas erősödésre a beszéd után, mert a befektetők számára nyilvánvalóvá vált, hogy a tőzsdék nem túl fényesen teljesítenek a közeljövőben, ezért inkább a magas kamatozású forintban kerestek menedéket.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?