Számolják az áldozatokat

Munkatársunktól
2010. 09. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az al-Kaidától tart Irak. Az iraki kormány értesülései szerint az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel kapcsolatban álló csoportok támadások sorozatát tervezik szerte az országban. Núri al-Máliki miniszterelnök kijelentette, az al-Kaida szunnita szövetségesei és a néhai Szaddám Huszein iraki elnök betiltott pártjának tagjai külföldi támogatással pokolgépes merényleteket és gyilkosságok sorozatát készülnek végrehajtani. (MTI)


Mától az Egyesült Államok hivatalosan felhagy a harci műveletekkel Irakban, hét és fél évvel a Szaddám Huszein elnök rezsimjét megdöntő inváziót követően; hátramaradó erői immár „csak” az irakiak támogatására és kiképzésére hivatottak az Új Remény hadművelet égisze alatt. Máig sem tisztázott azonban, hogy a Bush-éra legnagyobb katonai vállalkozása – amelynek az Obama-kormányzat igyekszik minél gyorsabban hátat fordítani – mekkora áldozatokat követelt a megszállt ország lakosságától.
Míg a tengerentúli politika valószínűleg még jó ideig nem engedi meg, hogy az amerikai társadalom közvetlenül szembesüljön a háborús politika emberi következményeivel, a legfőbb szövetséges Nagy-Britanniában lassan lendületet vesznek az ezt célzó erőfeszítések. A brit Iraki Áldozatszámláló csoport most azt követeli, hogy mindenre kiterjedő igazságügyi vizsgálatot indítsanak a háború összes áldozata ügyében. A felhívás reakció a konfliktust hivatalos mandátum alapján vizsgáló Chilcot-bizottság munkájára, s egyben annak kritikája is, hiszen a csoport szerint az komolyan nem is foglalkozott az iraki áldozatokkal. A vezetőjéről, Sir John Chilcotról elnevezett testület eszerint a politikusok és a tábornokok között feszülő vezetési ellentétekre fókuszál. – Az ember már-már azt hiszi, hogy az iraki háborúra főként Nagy-Britanniában került sor – panaszkodnak.
Az Iraq Body Count részletes adatai szerint 2003 óta 106 ezer iraki civilt öltek meg, s az ezt bizonyító kutatási adataikat át is adták Chiclotnak, aki udvarias formulával „nagyon hasznosnak” minősítette azokat. A bizottság meghallgatásai során a Blair-kabinet védelmi minisztériumának illetékesei úgy fogalmaztak, hogy a civil áldozatok menet közbeni számbavétele nem sokat változtatott volna a dolgokon, és az talán a kormány más szerveinek a feladata lehetett volna.
Bár a brit csoportnak is küzdenie kell számításaik figyelembe- vételéért, más források szerint Irak félmilliónál több lakost is veszthetett a háború során – nem számolva az embargó éveit. Az áldozatok pontos dokumentációja a biztonsági körülmények, valamint a megszállók és a megszállottak közötti bizalmatlanság miatt nem volt lehetséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.