Szüreti szíverősítő

Klementisz Réka
2010. 09. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szüreti víg hangok, sárga szőlődombok, lopakodó feketevarjú-csapatok. Eső. „A nagy szürke köpönyegek, amelyek a fázékony föld felett lebegnek, mindjárt megmozdulnak, és egészen ráborulnak a világra.” Ősz ante portas. Néhány hete várakozik, most meg ebben a hirtelen nyári szezonvégben, a szüreti nekifeszülés, sepregetés küszöbén szinte kéredzkedik a lejátszóba az Asszony, aki szőlőfürt lett, szíverősítőnek. A taposólány, Az úriember, akinek szőlővirágszaga volt, Az üveglopó, a Szépvadászné tabáni kocsmái és a többiek. Irodalmi ampullák életigenlőknek, kis boros Krúdy-összes Mécs Károly hangján – hol érces eréllyel, máskor lágyan, álomszerűen.
Míg Az élet álom (1931) címmel hitelből szinte utolsó szusszal megjelentetett Krúdy-elbeszéléskötet „étkezőnovellákat” fűz egymásba, egy nemrég összeállított könyv, és ez a nyáron azonos címmel kiadott közel négyórás hanganyag kizárólag a bor körül forgó Krúdy-novellákat szedte egy csokorba –, jótékonysági céllal. A hangoskönyv elkészítésében olyan emberek vettek részt, akik legalább annyira szeretik Ábrahámhegyet, mint a bort, az irodalmat. A kiadvány bevétele egy Ábrahámhegyen épülő temetőkápolna javára gyűlik egy szép kezdeményezés részeként; környező önkormányzatok, hívők, civil szervezetek és magánemberek fogtak öszsze, hogy a kis templom megépülhessen.
A szerző, a téma, a név önmagáért beszél, nem kell egyiknek sem külön cégér. Inkább csak a mindenkiben ott szunnyadó igényt kell megcsiklandozni, hogy ne legyen rest a váltókat szép, míves mozdulatokkal lassúbb menetre kapcsolni. Hogy vegye a percet, az órát, amikor megáll, és például Krúdy sűrűn hímzett mondataival megtisztítja magát a nyári portól. Akár a kései „gasztronovellákban” s tulajdonképp úgy általában Krúdy írásaiban, a boros prózában sem a cselekmény a lényeg. A fontos történések nem a mérhető idő szűk keretei között mennek végbe. A főszereplő a táj, a lombokból kiénekelhető líra, a hangulatokból fércelt zene s a sejtelmességből kibontakozó bölcselet. Tömény impresszionizmus.
Hallgatja az ember a ráérősen hömpölygő írásokat, és elfogja a vágyakozás egy valójában persze sohasem létezett aranykor iránt. Azokat az időket vágyja, amikor az emberek nem keserves szervezések árán kiszorított lopott percekben tehették, hogy jelen vannak a saját életükben. Napokat, amikor gondtalanul megteheti, hogy akár egy óbudai vendéglő kockás abroszán könyökölve Krúdy, kósza gondolatokat szüreteljen, s rendezgessen sorba. Mára irodalma van a fejlődés (fokozás) kényszerébe belegabalyodott homo informaticus, azaz a mai ember időzavarának, az okoknak. Nem árt, ha néha-néha legalább egy novella az eszébe juttatja; kár a rohanásért. Ezredszer is Hamvast idézve. Isten és a bor – végül is ketten maradnak.
(Asszony, aki szőlőfürt lett; Krúdy Gyula minden írása a borról – hangoskönyv. Előadja: Mécs Károly. Kiadja a Z-eLeM Soft Bt. Forgalmazza az Ábrahámhegy Kulturális Örökségének Megőrzéséért Alapítvány, 2010.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.