Legfrissebb jelentésében az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megállapítja: 2009-ben – a 2005-ben végzett 389 szervátültetéshez képest – csak 354 beavatkozást végeztek el magyar betegeken. Warvasovszky Tihamér, az ÁSZ alelnöke elmondta, az adatok alakulása a nemzetközi trendekkel ellentétes, és hazánk további lemaradását vetíti előre a betegellátás e területén is. Noha a vizsgált időszak alatt 2,5-ről 2,4 milliárd forintra csökkent a transzplantációra fordított finanszírozási összeg, a beavatkozások számának csökkenése elsősorban nem a pénzhiánnyal magyarázható.
Zöldréti Attila, az Állami Számvevőszék főcsoportfőnöke azt mondta, hogy a vizsgálat szervezési és szabályozási hiányosságokat tárt fel. Például nincs egységes regisztrációs rendszer és nemzetközi együttműködés. Emiatt előfordul, hogy éppen van donor, befogadó beteg viszont nincs, emiatt a szerv elvész. Az elmúlt időszakban nem értékelte az ágazat a transzplantáció helyzetét és nem készített akciótervet annak fejlesztéséről sem – állapították meg.
Nagy a lemaradás az uniós átlagtól, a legnagyobb, 73 százalék a májátültetés esetében, de a szívnél is 41 százalék.
Minden körülményt egybevetve mégis talán a legnagyobb probléma a vese-transzplantációknál tapasztalható, elsősorban az élő donorok körében. – Miközben Magyarországon szinte elenyésző az élő donoros átültetések száma, akad olyan ország, amelyben nyolcvan százalék ez az arány – mondta Kaló Zoltán, az ELTE egészség-gazdaságtani kutatóközpontjának programigazgatója. A szakember szerint a vese esetében nem a pénz hiánya, hanem a kevés donor az akadálya a sokkal több beavatkozásnak. – Pedig így is évente 6,6 milliárd forintot takarít meg a társadalombiztosítás a 2200 szervátültetett dialízis kezelésein – tette hozzá.
Az ÁSZ megállapította azt is, hogy a magyar betegeken Ausztriában végzett tüdőátültetésekre kötött szerződés előnytelen hazánknak: sokkal több szervet visznek ki, mint amennyit beültetnek magyar páciensekbe. Eközben viszont egy műtét átlagköltsége 15-ről csaknem 22 millió forintra nőtt 2005 óta.
Az ÁSZ többpontos javaslatot készített a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetőjének. A szaktárcának akciótervet kellene kidolgoznia az esetszám növelésére, folyamatos monitorozásra és elemzésre is szükség van, illetve a transzplantációs centrumokat minőségi indikátorok alapján kellene értékelni. Az országosan egységes betegtájékoztatás és utógondozás kidolgozása mellett a beavatkozásokat a tényleges költségek szerint kell finanszírozni – javasolta a számvevőszék.
A hazánkban végzett szervátültetések 53 százaléka vese-, 29 százaléka máj-, 7,5 százaléka szív-, 1,9 százaléka kombinált vese-hasnyálmirigy-beültetés volt.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül