Pősze Lajos frakcióból történő kizárásával, illetve a gárdamozgalom kezdődő szétesésével a Jobbik immáron „hivatalosan” is az „elkisgazdásodás” útjára lépett – áll a Nézőpont Intézet elemzésében. A közvélemény-kutató cég szerint Pősze kizárásának nem is titkolt indoka a pártvezetés részéről, hogy a végletekig másképp ítélik meg a Jobbik kívánatos politikai orientációjának fő irányvonalait, azon belül is a gárdához történő viszonyulás módját. Pősze a szakítás okaként egyenesen Vona Gáborék szélsőséges, rasszizmussal felhagyni nem tudó habitusát jelölte meg.
A tanulmány kitér rá: komoly, már a szervezet működését és politikai súlyát alapjaiban veszélyeztető dezintegrációs folyamat indult meg a gárdamozgalomban. Ennek legutóbbi állomásaként a „hivatalos” gárda új, a Jobbikhoz lojális vezetőt választott, miközben a mozgalomból már korábban kivált, illetve az új vezetőt el nem ismerő „gárdafrakciók” a Jobbiktól deklaráltan független szövetséget hoztak létre.
A párt számára népszerűséget generáló gárda fokozatos szétesése előrevetítheti a Jobbik sorsát is, miközben a hanyatlást idejekorán megérző, a szélsőséges politizálással eddig sem szimpatizáló mérsékeltek – mint például a korábbi ÁSZ-elnökhelyettes Nyikos László vagy az ex-MIÉP-es Balczó Zoltán – akár Pőszét is követhetik. Emellett a szélsőségesek és a mérsékelt radikálisok ellentétes módon viszonyulnak olyan kérdésekhez is, mint az általános politizálási stílus mikéntje vagy a parlamenti munka felfogása. Ha a konfliktusok, szakadások és kilépések folyamatossá válnak a Jobbikon, illetve annak holdudvarán belül, a párt könnyen az egykori, mára jelentéktelenné vált FKGP sorsára juthat.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón