Két francia tisztviselő szerint Franciaország azért utasította el a részvételt, mert Emmanuel Macron elnök hosszú ideje azt szorgalmazza, hogy Európa saját védelmi iparát helyi gyártású fegyverek vásárlásával erősítse.
Emellett a francia kormány költségvetési megszorításokra készül, miközben növelni szeretné védelmi kiadásait, és próbálja kordában tartani az ország jelentős költségvetési hiányát – írta a Politico.
Július 13-án este Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy 2027-re megduplázzák a katonai költségvetést a 2017-es szinthez képest, 64 milliárd euróra. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem fogja elfogadni, hogy ezeket a „történelmi léptékű védelmi erőfeszítéseket” államadósságból fedezzék – írta a Reuters.
Ugyanakkor Franciaország költségvetési hiánya az EU egyik legmagasabbja, 2024 végére a GDP 5,8 százalékára tehető, ami jóval meghaladja az uniós háromszázalékos küszöböt – írta a Financial Times. Az államadósság mértéke pedig elérte a GDP 114 százalékát – közölte François Bayrou francia miniszterelnök.
François Bayrou 43,8 milliárd eurós költségvetési megszorító csomagot jelentett be 2026-ra, hogy csökkentse az államháztartási hiányt. A terv része két munkaszüneti nap eltörlése a gazdasági aktivitás növelése érdekében – írja a Le Monde.
Bayrou figyelmeztetett, az adósság másodpercenként ötezer euróval növekszik.
Ennek kapcsán befagyasztanák a 2026-os közkiadásokat, a nyugdíjakat és szociális juttatásokat a 2025-ös szinten tartva. Bevezetnének egy „szolidaritási hozzájárulást” a leggazdagabbaknak, és fellépnének az adó- és szociális csalások ellen.
A francia kormány ezekkel az intézkedésekkel 40 milliárd eurós megtakarítást szeretne elérni, és a GDP-arányos hiányt 2025-re 5,4 százalékról 4,6 százalékra csökkenteni.
Fegyvertámogatási projekt: Olaszország hasonló álláspontot képvisel
A La Stampa beszámolója szerint az olasz kormány kizárta az amerikai fegyverek közvetlen vásárlását, hivatkozva a költségvetési korlátokra és arra, hogy inkább saját technológiai fejlesztésekre koncentrál. Ilyen például a Franciaországgal közösen gyártott SAMP/T légvédelmi rendszer, amelyből már szállítottak Ukrajnának.
Az olasz védelmi minisztérium forrásai hangsúlyozták: a döntést nem Ukrajna támogatásának elutasításaként kell értelmezni, hanem inkább felhívásként arra, hogy más formában járuljanak hozzá a közös erőfeszítésekhez.
A La Stampa szerint Olaszország jelenleg vizsgálja a NATO kérését, hogy támogassa az amerikai fegyverek Ukrajnába juttatását – akár légi, vasúti vagy tengeri szállítás formájában –, és jelezte, hogy nem fog „hátrálni” a segítségnyújtás elől.
Ugyanakkor a pontos olasz hozzájárulás formája és mértéke még nem dőlt el.