Teljesülnek a kormány célkitűzései: jövőre 3,3 százalékkal növekedhet a hazai gazdaság teljesítménye, és biztosan tartható a három százalék alatti államháztartási hiány is – derült ki a Századvég Gazdaságkutató Zrt. tegnap kiadott előrejelzéséből. Eszerint az idén 1,1 százalékos növekedéssel, 4,9 százalékos inflációval és a bruttó hazai össztermék (GDP) arányában mért 3,7 százalékos hiánnyal zárhatjuk az évet. Az elmúlt hónapok legfontosabb fejleménye, hogy 2008 óta először most emelkedett a háztartások fogyasztása, és ennek köszönhetően élénkült a hazai kereslet is. A közeljövővel kapcsolatos lakossági várakozások az idén a választások után is pozitívak maradtak, bár a korábbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy ilyenkor mindig csökkent a derűlátás.
A jövő évi adóváltozások 300– 350 milliárd forintot hagynak a családoknál, amely tovább erősítheti a belső piac bővülését. A Századvég prognózisa szerint jövőre a bruttó átlagkeresetek 2,8 százalékkal emelkednek, és a háztartások fogyasztása három százalékkal bővülhet. Előreláthatólag erős ütemben folytatódik az export és az import növekedése, hét százalékkal bővül az ipar teljesítménye, három százalékkal pedig a mezőgazdaságé. A munkanélküliség területén ugyan fordulat következett be, gyarapodott a foglalkoztatottak száma, de a jelenlegi 11 százalékos munkanélküliségi arány csak lassan javulhat, jövőre a Századvég 10,6 százalékos arányt jósol. Figyelmeztető jel, hogy folyamatosan emelkedik az egy évnél is hosszabb ideje munkát keresők száma, ami a magas munkanélküliségi arány beragadását eredményezheti.
Az inflációval kapcsolatban a Századvég elemzése leszögezi: a pénzromlás gyorsasága továbbra sem illeszkedik a jegybank három- százalékos inflációs céljához, a drágulást elsősorban a termelői árak drasztikus emelkedése okozza. A kutatóintézet becslése szerint éppen ezért további kamatemelés várható jövőre, bár ennek mértéke minimális lehet, így év végére 6,25 százalékos jegybanki kamattal számolnak. – Az adócsökkentés és az adórendszer egyszerűsítése dinamizálhatja a gazdaságot, a válságadók és a kiszámíthatóság csökkenése ugyanakkor rontja az üzleti környezetet – olvasható az előrejelzésben. A Századvég szerint középtávon jelenthet az kockázatot, hogy a kormány más kiadásaihoz az átmeneti bevételekre is számít.

Magyarországon lesz a BYD központja; megvan Polt Péter utódja; jön a fordulat az orosz–ukrán béketárgyalásokon