Három ülésnapot tart jövő héten az Országgyűlés. Hétfőn több törvényjavaslat zárószavazását tartják, köztük a médiaszolgáltatásokról, a nyugdíjbiztosításról, az egészségügyről, a honvédségről szóló javaslatokét, s várhatóan zárószavazás lesz a miniszterelnök által is jegyzett, a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagok védelméről szóló politikai nyilatkozatról. A 2011. évi költségvetéshez beadott, a fejezeteken belüli átcsoportosítást szorgalmazó kapcsoló módosító indítványokról szintén hétfőn döntenek. A jövő évi büdzsé zárószavazását csütörtökön, az év utolsó parlamenti napján tartják. Egy számvevőszéki és költségvetési bizottsági módosító indítvány egyébként bruttó 200 ezer forintban maximálná a költségvetési szervek dolgozóinak éves kafetériakeretét. Év elején több hír megjelent arról, hogy egyes minisztériumok évente akár bruttó 850 ezer forint kafetériajuttatást adtak a köztisztviselőiknek.
A parlament előzetes napirendjét tárgyaló tegnapi házbizottsági ülésen kiderült: a Rogán Antal (Fidesz) által jegyzett, a médiahatóság elnökének rendeletalkotási jogát az alaptörvénybe emelő alkotmánymódosítási javaslat nem szerepel a jövő heti napirend tervezetében. Az ülésen pedig a kormány képviselője közölte, a kabinet továbbra sem támogatja az előterjesztést. Csakhogy a Fidesz-frakció kezdeményezni fogja a parlament hétfői ülésén a napirend kiegészítését e javaslattal – közölte a kormánypárti képviselőcsoport sajtófőnöke, Krakkó Ákos. Ezt megelőzően Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője tudatta, Orbán Viktor kormányfő – akár ellentétesen is a kormány álláspontjával – a Fidesz-frakció döntésének megfelelően szavaz a parlamentben Rogán javaslatáról.
Rogán indítványában új fejezettel is kiegészítené az alaptörvényt, amely tartalmazná, hogy a médiahatóság a Magyar Köztársaság elektronikus hírközlési piacát felügyelő és ellenőrző szerve, és felelős e piac zavartalan működéséért. A hatóság elnökét a miniszterelnök nevezi ki 9 évre, tevékenységéről évente beszámol az Országgyűlésnek, elnöke pedig törvényben meghatározott feladatkörében, törvényben kapott felhatalmazás alapján rendeletet bocsát ki, amely más jogszabállyal nem lehet ellentétes.
Az Országgyűlés február 14-én kezdi tavaszi ülésszakát. A képviselőknek január 3. és 31. között kell beadniuk a vagyonnyilatkozatukat; ezek február 1-jétől lesznek nyilvánosak.
Alkotmánybírósághoz fordulnak. Ha az Országgyűlés változatlan formában fogadja el a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslatot, a Jobbik az Alkotmánybírósághoz fordul. A párt közleménye szerint szükséges a közszféra színvonalának emelése, ám ezt nem a közszolgálati életpálya maradék biztonsági elemeinek megszüntetése árán kell elérni. A törvényjavaslat alapvető hibájának nevezik, hogy lehetőség ad az indokolás nélküli elbocsátásra. (MTI)

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre