Nem a termelők, hanem az áramkereskedők fizetik az energiaiparra kivetett különadó nagy részét – mondta tegnap Kaderják Péter, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont vezetője. A Magyar Villamosenergia-kereskedők Egyesületének (MVKE) konferenciáján rámutatott, bár a kereskedőknél nincsenek olyan beruházások, amelyek emiatt elmaradhatnak, ám könnyen el tudják hagyni az országot, ezzel veszélyeztetve a kormány bevételterveit.
Hajdu Balázs, a CEZ Magyarország kereskedelmi igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a nagykereskedelmi árampiacon tevékenykedő magyarországi cégek versenyhátrányba kerültek a külföldi vetélytársaikkal szemben. Ennek folyományaként pedig a külföldi anyavállalatok kiszervezhetik effajta tevékenységüket, hogy elkerüljék a válságadót. – A verseny intenzitása fog csökkenni, amelynek hatása mindenképpen megjelenik majd az árakban – tette hozzá Hajdu.
Turai József, az MVKE elnöke szerint önmagában nem lenne probléma, hogy az állam nagyobb szerepet vállal az árampiacon, de kérdéses, hogy a szabályozás ilyenfajta átalakítása tud-e majd újabb befektetőket vonzani.

Magyarországon lesz a BYD központja; megvan Polt Péter utódja; jön a fordulat az orosz–ukrán béketárgyalásokon