Tegnap az ügyletben kulcsszerepet játszó személyek kihallgatásával folytatódott a tárgyalás a sukorói telekcsere-szerződés semmissé nyilvánításáért folyamatban lévő polgári peres bírósági eljárásban. A per tárgya az a mintegy 70 hektáros Velencei-tó parti terület, amit az állam nevében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. cserélt el Joav Blum izraeli–magyar állampolgár pilisi és albertirsai gyümölcsöseire. Miután az ügyben büntetőeljárás indult, a vagyonkezelő a szerződés semmissé tételét kérő keresettel fordult az illetékes székesfehérvári bírósághoz. Tegnapi tárgyalásán a bíróság elsőként Markó Andreát, a Pénzügyminisztérium (PM) vagyongazdálkodásért és az ágazati fejlesztések finanszírozásáért felelős korábbi szakállamtitkárát hallgatta meg. Az államot képviselő ügyvéd kérdéseire a volt szakállamtitkár gyakran jogi szakértelmének hiányára hivatkozva tért ki a válaszadás elől, s mint kiderült, sok mindenre már nem is emlékszik. Arra a kérdésre, hogy milyen közérdekű célból cserélte el az állam a szóban forgó területet, Markó Andrea azt mondta, hogy az államnak nem, csak a befektetőnek volt ez a célja. A szerződés körülményeit firtató kérdésekre pedig lényegében Császy Zsoltra, a vagyonkezelő korábbi jogi és kereskedelmi igazgatójára hárította a felelősséget, mondván: ő nyilvánvalóan szabályosként fogadta el azt a megállapodást, amit a jogi igazgató is aláírt. Az ügyben folyamatban lévő büntetőeljárás során előzetes letartoztatásba helyezett Császy Zsoltot a bíróság már korábban kihallgatta. A ma folytatódó tárgyaláson pedig az ugyancsak előzetesben lévő Tátrai Miklós, az MNV Zrt. volt vezérigazgatójának vallomástételére kerülhet sor.
Mint ismeretes, 2008. május 26-án a Parlament nándorfehérvári termében a King’s City ingatlanfejlesztését tárgyalták, amelyen jelen volt többek között Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök, Bajnai Gordon gazdasági miniszter, Markó Andrea, a PM szakállamtitkára, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács tagja, Tátrai Miklós, valamint Joav Blum.
A lapunk által 2008 végén feltárt ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt 2009 áprilisa óta folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen a sukorói és az albertirsai, valamint a pilisi ingatlanok cseréje miatt. A vádhatóság megállapítása szerint az ügy szereplői a tóparti állami terület és a befektető által felajánlott ingatlanok cseréjével az államnak több mint 1,3 milliárd forintos kárt okoztak.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros