Miközben egyre több részlet válik ismertté az állam foglalkoztatásbővítési – és ezzel szoros összefüggésben a szociális juttatási rendszer átalakítását illető – törekvéseiről, zászlót bontott A mi ügyünk elnevezésű mozgalom is. A civil kezdeményezés azt célozza, hogy aki teheti, egyedül vagy másokkal összefogva tegye szebbé környezetét. A mozgalom útjára indítói – köztük Böjte Csaba ferences szerzetes és Hende Csaba honvédelmi miniszter – egy tegnapi konferencián beszéltek minderről. Így megvalósulhat a parkosítást célzó Tündérkert-program, a lepusztult magán- és középületek felújítását célzó Szép ház program, illetve a Kárpát-medence népnevelési és gyermekszociális program is. Böjte szavai szerint a feladatok elvégzésében kulcsszerepük van a családoknak, és a program abban is segíthet, hogy a szegényeknek felajánlják a becsületes, jól végzett munka, az alkotás örömét.
Hogy a mozgalom idővel olyan méreteket ölt-e, amikor már a központilag szervezett közmunkásoknak is jutna feladat, egyelőre nem tudni, de – mint Hende Csaba a rendezvény szünetében tartott sajtótájékoztatón lapunk kérdésére közölte – akár ez is elképzelhető, például erdőtelepítések vagy szemétgyűjtési akciók alkalmával. A honvédelmi miniszter egyben megerősítette azt a sajtóértesülést is, hogy a hadsereg részt vesz majd a közmunkák lebonyolításában. Mint ismert, a juttatási rendszer átszabása és a rokkantnyugdíj-jogosultság felülvizsgálata folytán a kabinet több százezer főnyi régi-új munkaerővel számol, legtöbbjüknek a közfoglalkoztatási rendszer nyújthat átmeneti megélhetést. – A most készülő új honvédelmi törvény szól a közreműködésről. A több százezer munkás mozgatása, a rendszer működtetése eddig nem látott kihívásokat jelent. Jelenleg csak a honvédség rendelkezik a lebonyolításhoz szükséges szaktudással és logisztikával, ezért kézenfekvő, hogy részt vegyünk a munkában – fogalmazott Hende Csaba.
Első ízben lapunk számolt be arról, hogy a közfoglalkoztatás területe januártól leválik a jelenleg a Nemzetgazdasági Minisztériumban működő munkaügyi államtitkárságról, és a Belügyminisztérium fogja gondozni. A lépést a Hende által is elismert rendvédelmi szerepvállalás teszi indokolttá, a program lebonyolításában ugyanis a rendőrségnek is nagy szerepe lesz, ám ehhez előbb a tetemes állományhiányt kell megszüntetni. A kabinet kiszivárgott elképzelései szerint mindez a korkedvezménynyel nyugdíjba vonultak kárára fog végbemenni. A Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete honlapján tette közzé a kormánynak tulajdonított terveket, amelyek szerint néhány kivételtől eltekintve mindenkinek dolgoznia kell, aki nem töltötte be 57. életévét – ez az öregségi nyugdíjkorhatárnál öt évvel kevesebb –, és munkaképesség-csökkenése nem éri el a hetven százalékot. Az érintettek három hónap gondolkodási időt kapnak, de már erre az időszakra is a nyugdíjuknak csak a 80 százalékát folyósítják. A visszarendelt állományt korlátozott, lőfegyver nélküli szolgálatra fogják kötelezni; reggel hat és este tíz között, fő feladatkörük a közmunkások ellenőrzése, munkafelügyelete lesz, egyes esetekben állami intézményeknél ellenőri munkával bízzák majd meg őket.
Eltűnt egy 31 éves amerikai nő Budapesten