A tandem döntésére vár az orosz politikai elit

A választásokig még majd egy év van hátra, az orosz politikai osztály köreiben azonban már most hisztérikusan ideges a hangulat. Nem véletlenül, hiszen a döntés közeledtével mind nehezebb egyszerre két urat szolgálni, a tandem két tagja pedig – a rendszer lebénulását elkerülendő – mintha tudatosan tartaná fenn a bizonytalanságot.

Stier Gábor
2011. 05. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokat érhet a jövőben, ha valaki időben csatlakozik a következő orosz elnök csapatához. Ezért aztán a politikai, az üzleti és a szakértői körökben most azt találgatják izgatottan, hogy milyen is lesz a 2012 utáni felállás. A hangulat kimondottan feszült, így aztán aligha meglepő, hogy a kulisszák mögötti kép leginkább egy jósnő olcsó szalonjára emlékeztet. Megpróbálják felvázolni a jövőt a Kreml falai mögül kiszivárgó pletykákból, olvasnak Dmitrij Medvegyev nyilatkozatainak és Vlagyimir Putyin megszólalásainak a sorai között, jelentőséget tulajdonítanak minden rezdülésnek. Az elit egymás kijelentéseit is figyeli, és a megfelelő helyen jelentik is az óvatlan megfogalmazásokat. Vannak persze olyanok is bőven, akik már lecövekeltek a két tábor egyikénél. Jelentős részben önjelölt támogatókról van szó, akiket senki sem hívott. Egyszerűen az a tény terelte őket Putyin vagy Medvegyev táborába, hogy a másik csapatban szóba sem jöhettek, vagy már eljátszották az esélyüket. Ők most teli torokból harsogják, hogy a döntés megszületett, és természetesen az ő választottjuk indul harcba az elnöki posztért.
Ilyen a Hatékony Politizálásért Alapítvány vezetője, Gleb Pavlovszkij is, aki az elnöki adminisztráció tanácsadójaként egy ideje úton-útfélen hangoztatja, hogy „Putyin visszatérése a Kremlbe súlyos hiba lenne”, és ideje lenne már meghozni a döntést, hogy Medvegyev felkészülhessen a politikai elit konszolidálására. Mind nehezebben bírják a jelenlegi bizonytalanságot a másik oldalon is, és jól érezhető a zavar a hatalmi párt, az Egységes Oroszország soraiban is. Különösen Putyinnak a líbiai kérdés körül megfogalmazott, Medvegyev álláspontjával ellentétes kijelentésein felbátorodva álltak ki nyilvánosan többen is a kormányfő mellett. Azon senki sem csodálkozott, hogy éppen a dumának a FÁK térségével foglalkozó bizottságában elnökhelyettes Konsztantyin Zatulin támadt a legélesebben az államfőre, és szólította fel Putyint, hogy induljon az elnöki posztért. A rendszer stabilitását szem előtt tartó hatalom azonban a tandem egyik felének holdudvarában sem tűri az éles kijelentéseket, és a táborok gyorsan megváltak a túlságosan előreszaladóktól, egyebek mellett Pavlovszkijtól és Zatulintól. E figyelmeztető leváltások ellenére sem lepődhetünk meg azon, hogy az év végéig még bővülni fog a kétségkívül kényes politikai helyzet „mártírjainak” köre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.