Százhúszezer vállalkozás ellen folytat köztartozás miatt végrehajtást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az adatra a feketelista.hu internetes regiszter hívta fel a figyelmet, rögzítve: az érintett vállalkozásoktól összesen 534 milliárd forintot szeretne behajtani a hatóság. A szóban forgó vállalkozások tehát nagyjából akkora öszszeggel tartoznak az államnak, amiből ki lehetne alakítani egy új fővárosi metróvonalat.
A köztartozásos cégek listáján jóformán folyamatosan cserélődnek a nevek. Hetente körülbelül ötezer társaság egyenlíti ki adósságát, ám közben nagyjából ugyanannyi mulasztja el befizetni a közterheket. Olyan társaságok is akadnak, amelyek éppen hogy lekerülnek, szinte azonnal ismét a listán találják magukat. Az internetes regiszter kimutatást készített a kétszáz leggyakrabban adóhatósági végrehajtás alá kerülő társaságokról, és az összesítésben több érdekesség is fellelhető. Például az, hogy a kétes rangsor első helyén található szekszárdi vállalkozásnál már harmincszor jártak az adóhatóság végrehajtói, és a kétszázadik helyre sorolt cég neve mellett is 13 hivatali eljárás szerepelt. Meglepőnek nevezhető, hogy a közterhekkel leggyakrabban elmaradó társaságok kétszázas listáján szinte nincs fővárosi vállalkozás – pécsi és kaposvári annál inkább. A baranyai megyeszékhely ötven cégének neve olvasható a kétszázas összesítésben, a somogyi központról pedig húsz társaság került be a nem éppen illusztris kimutatásba.
A feketelista.hu számba vette az egyes megyéket, és megállapította: jelenleg minden ötödik Pest megyei vállalkozás ellen végrehajtást folytat az adóhatóság, valamint hasonló – húsz százalék körüli – arányt mutatnak a borsodi, a hevesi és a nógrádi számsorok is. Győr-Moson-Sopron és Zala megye adja a másik végpontot, a nyugati megyékben tízből csupán egy helyi társaság ellen zajlik végrehajtás.
A százhúszezer vállalkozástól követelt 534 milliárd forint csak az egyik – kisebb – részét adja a honi vállalkozói szféra teljes adótartozásának. A NAV összesen 2100 milliárd forint céges közadósságot tart nyilván, ugyanakkor feltételezhető: a summa jelentős része soha nem folyik be az államkasszába. Az összeg háromnegyedét ugyanis bedőlt vállalkozások halmozták fel: a vagyontalan társaságok – a jelenlegi állás szerint – 1500 milliárd forinttal maradnak végérvényesen adósai a költségvetésnek.
Körbeérő tartozáslánc. Enyhítheti a körbetartozásból származó problémákat egy június
30-án elinduló szolgáltatás. A HONEM névre keresztelt tartozáskiegyenlítő rendszer Európa számos állama mellett Magyarországon is elérhető lesz. A módszer segítségével a cégek a lejárt követeléseiket a fennálló tartozásokra fordíthatják. A szolgáltatást a tengerentúli Nevada államban székelő P2P Money cég dolgozta ki, amely megoldás lényege, hogy a vállalkozások egy internetes rendszerben rögzíthetik elismert, ki nem fizetett követeléseiket, a szisztéma pedig kapcsolatot keres a számlák között, és összevezeti a tartozásokat, valamint a kintlévőségeket. A társaság tervei szerint a leendő ügyfelek az interneten és partnerirodákban, például könyvelőknél is igénybe vehetik majd a szolgáltatást.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú