Hétszázalékos lenne az idei évben a magyar államháztartás hiánya, ha a kormány a magán-nyugdíjpénztári vagyont nem irányította volna át az államháztartásba – derül ki azokból a válaszokból, amelyeket a nemzetgazdasági tárca a Bloomberg hírügynökség korábbi kérdéseire küldött.
A hírügynökség honlapján olvasható válaszokból kiderül – tudatja a távirati iroda –, hogy az idei hiánycél betartásáért a kabinet nem tervez újabb intézkedéseket a már bejelentett lépéseken túl, a kormány ezek végrehajtására összpontosít. „Ha egyáltalán nem számolunk a magán-nyugdíjpénztári bevételekkel, pénzforgalmi szemlélet szerint 528,8 milliárd forint esne ki, míg az uniós ESA-módszertan szerint 2,6 ezer milliárd forinttal romlana az egyenleg” – válaszolta a Bloomberg hírügynökség írásban feltett kérdéseire a szaktárca. Ez esetben az államháztartási hiány pénzforgalmi szemlélet szerint a GDP 6,9, az ESA számítási módszer szerint 7 százalékát tenné ki az idén.
A minisztérium másik válaszából az is kiderül, hogy az állami közlekedési vállalatok adósságának konszolidálását, valamint a PPP-projektek kiváltását kiadásként kell elszámolni az uniós statisztikai módszertan szerint, ezért az idei költségvetés egyenlege enynyivel romlik idén. A MÁV, illetve a BKV adósságának és a PPP-projektek kiváltásának idei költségét a tárca 578 milliárd forintra teszi.
A minisztérium azt is nyomatékosítja – írja a Portfolio.hu –, hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap 7,2 százalékos többlete, valamint az adósságkonszolidálásból fakadó költségek összességében 2 százalékos többletet eredményeznek az idei költségvetésben. Ez pénzforgalmi szemléletben 1304 milliárd forintos deficitnek felel meg – árulta el a tárca.
Pressman, go home! (David Pressman nagykövet eltakarodásának fölöttébb szükséges voltáról)