Elutasította a chicagói bíróság a Magyar Nemzeti Bank, az OTP, az Erste és az MKB Bank indítványát, hogy a tanács ne fogadja be az amerikai és izraeli illetőségű holokauszttúlélők keresetét, amelyben kétmilliárd dollárt követelnek a magyar érdekeltségű bankoktól a hazai zsidóság 1944-es kifosztása okán. Így hosszas bizonyítási eljárás kezdődhet – írta a Népszabadság. Az alperesek arra hivatkoztak, a bíróság nem illetékes joghatóság az ügyben, az OTP-t és az MKB-t pedig nem köti annyi szál az Egyesült Államokhoz, hogy itt lehessen ítélkezni felettük. A bíró szerint „kiterjedt, folyamatos és rendszeres” üzleti kapcsolatokkal rendelkeznek, az MNB esetében pedig elutasította az állami intézmények mentességére való hivatkozást. Az OTP elleni kereset azért is meghökkentő, mert a bank jogelődje 1949. március 1-jén jött létre.
Az ügyet tárgyaló Samuel Der-Yeghiayan bíró segédje, Michael Wing lapunknak elmondta: a bíró szerint egyelőre az Egyesült Államok bíróságának van joghatósága az ügyben. A következő tárgyalás június 28-án lesz, ekkor kezdik felvázolni a per további menetrendjét.
Az alperesi indítvány elutasítása azért is különös, mivel 1973-ban az Egyesült Államok és a Magyar Népköztársaság kormánya vagyonjogi megállapodást kötött, amely alapján hazánk 20 millió dollárt fizetett, és annak terhére az amerikai kormány vállalta: véglegesen rendezi az amerikai állampolgárok 1939 és 1973 között keletkezett minden vagyonjogi igényét. Rögzítették: ilyen igények terén joghatósággal kizárólag az amerikai Külföldi Igényeket Rendező Bizottság rendelkezik.
A magyar bankok ellen ugyanaz az Anythony D’Amato vezette ügyvédi csoport indított pert, amely tavaly januárban a MÁV Zrt. ellen is gyűjtőpert kezdeményezett.
Hadházy Ákos: Magyar Péter fél egy választási vereségtől