Szomszéd Orsolya, Nézőpont Intézet
Gyurcsány Ferenc első számú érdeke a komoly szervezeti erőforrásokkal rendelkező MSZP átvétele lenne. Ha azonban szakításra kerül sor, nem mindegy, hogy a volt kormányfő hogyan távozik. Az elmúlt hetek történései arról szóltak, miként próbálja mindezt előkészíteni. A pártszavazásra vonatkozó kezdeményezés antikorrupciós tartalmának hitelessége erősen vitatható, a nemes cél már kevésbé. Könnyen az a kép alakulhat ki, hogy Gyurcsány csak jót akart, míg Kiss Péter vagy Hiller István igazságtalanul támadta őt, ezek után pedig nincs más választása, mint elhagyni a pártot. A kitaszított politikus több támogatót állíthat maga mögé, mint a pártegységet felrúgó dezertőr. Ezért nem biztos, hogy Gyurcsánynak érdeke lett volna most a Demokrata Párt „bemutatkozása”, hiszen a szocialistákat bizonyára ismét felháborítja, hogy a sajtóból értesülnek a fejleményekről, ez pedig ronthatja a politikus pozícióját. Számára egy pozitív eredménnyel végződő, hivatkozási alapul szolgáló pártszavazás lenne a legkedvezőbb, amely súlyt adna neki pártban. A tagság körében elképzelhető, hogy Gyurcsány népszerűbb, mint azt sokan gondolnák, ám a frakcióban vélhetőleg egyelőre nincs elég támogatója. Ha mégis képes lesz új frakciót alakítani, és a tagság egy része is követi, a parlamenti küszöb átlépésére esélyes pártot alapíthat. Egy ilyen formáció elsősorban a budapesti értelmiségiek körében számíthat támogatókra.
Kiszelly Zoltán, Századvég Politikai Iskola
A Magyar Szocialista Párton belüli helyzet arra hasonlít, mint amikor egy hadihajó az ellenség elé lő a csata kezdetén. Versenyfutás zajlik az idővel Gyurcsány Ferenc és a párt öregjei között, amelyben jelenleg a bukott miniszterelnök a javaslataival beelőzte az utóbbi csoportot. Az összecsapás egyik színtere volt Hiller István javaslata, amelyben a platformok vezetőire bízta volna a pártszavazást, azonban azokat a párt régebbi emberei vezetik. Gyurcsány Ferenc ennek üzent hadat azáltal, hogy a széles párttagság véleményét szeretné kikérni e témában, és hogy ne házon belül intézzék el a dolgokat. A pártszavazásról szóló lépés hasonló az 1989-es népszavazáshoz, ahol a négy kérdés közül a köztársasági elnök megválasztásának módja volt a legfontosabb, míg most az összes kérdés közül a párttagság direkt pártelnök-választása kapcsán van a legnagyobb tét. Úgy gondolom, egyelőre nem lesz kenyértörés a két oldal között, mivel Mesterházy Attiláék a kivárásra játszanak, és abban bíznak, hogy az idő múlásával jelentősen megerősödik majd az MSZP. A jelenlegi MSZP-elnök nyilvánvalóan a partvonalon kívülre akarja helyezni az egykori miniszterelnököt, és a mostani aláírásgyűjtéskor látni szeretné, hogy valójában mekkora támogatottsága van. A szegfűért zajlik a csata, és szakadás csak akkor várható, ha valamelyik oldal súlyos vereséget szenved ebben a küzdelemben.
Gimes Gergely, Political Capital
Gyurcsány Ferenc eredeti célja az volt, hogy elsősorban a tagság körében lévő támogatottságára alapozva, az MSZP-n belül maradva, a párt vezetését átvéve kezdjen építkezésbe. Ez több szempontból logikus, hiszen a párt infrastruktúrája, állami támogatása, egymilliós szavazótábora és nem utolsósorban parlamenti frakciója jelentős versenyelőnyt jelent egy új párthoz képest. Szakítás esetén azonban a volt kormányfő mindemellett elveszíti a Táncsics Alapítvány vezetését és nagy valószínűséggel új frakciót sem tudna alapítani. A Demokrata Párt létrehozásának híre nem jelenti feltétlenül azt, hogy Gyurcsány lemondott eredeti terveiről, de azt egyértelműen bizonyítja, hogy nem látja biztosnak az MSZP-n belül további politikai karrierjét: mindennek fényében a szocialista párt szétszakadásának esélye nőtt. A szakadás lehetőségének nyilvános felvetése felerősíti a szocialista párton belüli ellentéteket, de ez sokkal inkább a tagság és a helyi szervezetek szintjén jelentkezhet, a pártvezetést egyelőre inkább összezárta a volt miniszterelnök aktivitása, amit a pártszavazás egységes elutasítása is bizonyít. Az MSZP vezetőinek célja egyelőre azonban sokkal inkább Gyurcsány Ferenc párton belüli ellehetetlenítése és nem kizárása. Utóbbi esetben ugyanis „mártírként” távozhatna a pártból, míg ha ezt önként teszi, akkor azt a szocialisták később magyarázhatják a volt miniszterelnök „túlzott” személyes ambícióival.