Lezárult a nyomozás tegnap annak a két brit állampolgárnak az ügyében, aki ellen korábban csalás megalapozott gyanúja miatt indult eljárás. A Budapesti Rendőr-főkapitányság V. kerületi rendőrkapitánysága az ügyet vádemelési javaslattal továbbküldte az V. és XIII. kerületi ügyészségnek – tudta meg lapunk a BRFK kommunikációs osztályától.
Emlékezetes, a 28 éves M. J. T. és üzlettársa, a 38 éves J. L. M. korábban Budapesten működtetett marketingcéget, s miután 2005-ben tönkrement a társaságuk, azzal gyanúsították meg őket, hogy 134 ügyfelüknek összesen 18 ezer font (5,5 millió forint) kárt okoztak. A rendőrség előterjesztése és az ügyészség indítványa alapján a Pesti Központi Kerületi Bíróság európai elfogatóparancsot adott ki ellenük, amelynek tavaly novemberben tettek eleget a brit hatóságok. A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2009. november 5-én rendelte el előzetes letartóztatásukat. Amikor a gyanúsítottak ügyvédeik javaslatára Magyarországra jöttek, a repülőtéren elfogták őket. Az üzletszerűen elkövetett csalás bűntett, valamint csalás vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt eljárás alá vont M. J. T. és J. L. M. ügye óriási médiavisszhangot kapott Angliában. A szigetország jogrendjével ugyanis összeegyeztethetetlen, hogy valakit – a két férfihoz hasonlóan – vádemelés nélkül tartsanak fogva, noha a magyar joggyakorlat alapján ilyen módon akár két évig is előzetes letartóztatásban maradhat bárki.
M. J. T. édesapja több médiumnak is azt nyilatkozta, nem engedték meg a magyar hatóságok, hogy fiának angol–magyar szótárt vigyen a börtönbe. Internetes fórumot hozott létre, amelynek a Szabadítsátok ki Mike-ot és Jasont! címet adta. Ezen később aláírásgyűjtés kezdődött, amelynek célja az európai elfogatóparancs jogintézményének megváltoztatása volt. A két brit férfi végül március elején került szabadlábra és távozott az országból, az eljárás azonban folytatódott ellenük. Az ügyben a gyanúsítottak, illetve több tanú kihallgatása után a megkárosított áldozatok száma hivatalos források szerint több mint a háromszorosára, az okozott kár pedig a duplájára nőtt.
J. L. M. korábban a helyi sajtónak azt nyilatkozta, hogy életét tönkretették a Magyarországon előzetesben töltött hónapok, és be fogja perelni a magyar és angol hatóságokat. Kártérítési követelését azzal indokolta, hogy mindkét országban helytelenül alkalmazták az európai elfogatóparancs intézményét, amikor vádemelés nélkül adták át Magyarországnak.
Az érintettek a korábbi ígéretek ellenére sem nyilatkoztak lapunknak.
Fagyos reggel és köd után jön valami sokkal rosszabb