A megállapodást a kulturális élet képviselői által kezdeményezett tárgyalások, viták és egyeztetések előzték meg. – Tisztában vagyok azzal, hogy a mai nap a kultúra képviselőinek győzelme – fogalmazott Donald Tusk a megállapodás aláírása után, majd hozzátette: – Kezdjük végre megérteni, a hivatalokban és a közigazgatásban is, hogy a kultúrába érdemes befektetni magáért a kultúráért is, de ugyanakkor a kultúra támogatása az állam, a nemzet és minden állampolgár számára olyan befektetés, amely megtérül.
A megállapodást a kezdeményező civil szervezet képviseletében vezető lengyel művészek írták alá. – Csodálatos nap ez számunkra – nyilatkozta Agnieszka Holland világhírű filmrendező, a civil kezdeményezés egyik vezető alakja –, hiszen 1980 óta először született egy olyan társadalmi mozgalom, amely megállapodást írt alá az állami vezetéssel. A megállapodás értelmében a kormány 2012-től folyamatosan növeli a kulturális projektekre szánt állami támogatást, 2015-re a hazai össztermék (GDP) legalább egy százalékát kulturális célú beruházásokra fordítják. Az állami költségvetésből származó pénzeket a tervek szerint főként múzeumok, galériák, filharmóniák, könyvtárak működtetésére, fejlesztésére, valamint oktatási programokra fordítják. A kulturális élet képviselői szerint ki kell dolgozni egy széles körű programot az olvasási kultúra terén tapasztalható krízis átfogó tanulmányozására. A felmérések szerint az utóbbi egy év során a lengyelek 56 százaléka nem vett a kezébe könyvet.
A dokumentum kijelenti továbbá, hogy minden állampolgár számára biztosítani kell a kulturális javak azonos elérhetőségét, tervbe veszi egy modern médiatörvény megfogalmazását, továbbá június 30-i határidővel előírja egy közigazgatási vezetőkből és társadalmi szervek képviselőiből álló felelős bizottság felállítását.
Az egyezmény nyitott, bárki csatlakozhat hozzá, aki tenni akar a kulturális színvonal emeléséért. A kezdeményező civil szervezet törekvéseit 90 ezer lengyel támogatja, művészek, társadalmi szervezetek, szakemberek, köztük olyan hírességek, mint a Nobel-díjas költőnő, Wislawa Szymborska vagy a világhírű zeneszerző, Krzysztof Penderecki.
Hadházy Ákos: Magyar Péter fél egy választási vereségtől