A tervek szerint töltést emelnek a március 11-i földrengésben és szökőárban megsérült fukusimai erőmű közelében, hogy megvédjék a létesítményt az újabb óriáshullámoktól – írta tegnap a Jomiuri című japán napilapra hivatkozva az MTI. Az újság szerint szeizmológusok nem zárják ki, hogy a márciusi pusztító erejű földmozgás óta folytatódó utórengések közül a legerősebbek ismét szökőárat gerjeszthetnek. Nyolc métert meghaladó óriáshullámok alakulhatnak ki, amelyek veszélyeztetnék az atomerőmű biztonságát. A szakértők ezért azt tervezik, hogy kövekkel és dróthálóval megerősített, tíz méter magas töltést emelnek az atomerőműhöz közeli partszakaszon. A munkálatokat a tervek szerint június közepére fejezik be. Az erőművön keletkezett károk vizsgálata kimutatta, a legnagyobb bajt nem a földrengés, hanem az azt követő cunami okozta. A Fukusima-1-et üzemeltető vállalat, a Tepco tegnap közölte, az atomerőmű alsó részeiben és a talajvíz-elvezető rendszerben csaknem 87,5 ezer tonna erősen radioaktív víz gyülemlett fel, amelyet ideiglenesen tartályokba szivattyúznak át.
Élesen bírálta Japánt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök amiatt, hogy „lassan” reagált a fukusimai atomerőműben bekövetkezett üzemi balesetre, és földrengésveszélyes területeken épít nukleáris erőműveket. Érthetetlennek tartja, hogy a japán hatóságok miért nem gondoskodtak időben arról, hogy az ország más területéről villámgyorsan generátorokat vigyenek Fukusimába, amivel meg tudták volna oldani a reaktorok hűtéséhez szükséges pótlólagos energiaellátást. Putyin a Volga-parti Penzában szombaton tett látogatásán fizikusokkal tartott találkozóján kijelentette, hogy a biztonság létfontosságú kérdés, az energetikai fejlesztések sarokköve. Büszkén jegyezte meg, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség felmérései szerint a biztonsági helyzet az oroszországi atomerőművekben a legjobb.
A történelem legnagyobb atomkatasztrófája 1986. április 26-án történt az akkori Szovjetunióban lévő csernobili atomerőműben.

Így perzseli fel a földet az óriási hőség – fotókon a súlyos aszály