Terjednek az interneten a 360 fokot körbejáró panorámafotók, amelyeken az egér segítségével egy nézőpontból úgy nézhetünk körbe egy adott helyszínen, mintha valóban ott lennénk. A Google StreetView szolgáltatása mindenki által elérhető példa, de már a Vatikán is panorámafotókon mutatja be a Szent Péter-bazilika és a Sixtus-kápolna csodáját.
Elkészült a Karpatmedence 360.hu oldal is, amely hazai, elsősorban egyházi műemlékeket mutat be panorámafotók segítségével a Balaton térségétől a Felvidéken át egészen Székelyföldig, főleg rejtőző, kissé kopott, de annál autentikusabb építményekre fókuszálva. Olyan csodákat járhat körül virtuálisan a böngésző, mint például egy XIII. század végi, Szent László tiszteletére emelt templom düledéke Balatonfűzfőn vagy az ősi gyulafehérvári székesegyház hatalmas oszlopcsarnoka, de megnézheti többek között a szerény buzsáki temetőkápolnát is. A gömbpanoráma által nyújtott teljes perspektíva az épületek és környékük szépítés nélküli, valódi állapotát mutatja be, így a kulturális örökség csodálata mellett nem úszhatjuk meg a folyamatosan elkopó értékek miatti aggodalmat sem. A honlapon egyelőre kéttucatnyi panorámafotó található, de az adatbázis folyamatosan bővül.
A Karpatmedence360.hu egyébként nem sokat árul el magáról, viszont olvasható itt Böjte Csaba ferences szerzetes Szent István-terve, amely közös Kárpát-medencei örökségünk jelenlegi állapotát és a lehetséges kitörési pontokat foglalja össze. „A csodálatos szép természeti adottságok, az évszázados templomaink köré épült, rendezett településeink és a sok-sok kedves vendégfogadó, törekvő embertársunk érdeme, elismerése mellett is ki kell mondanunk, hogy nagyon sok gond, probléma van a szülőföldünkön” – írja Böjte Csaba. Tervének Tündérkert című fejezetében a hazai és a határon túli tájak szépítését, csinosítását tűzi ki célul, hiszen „lassan, de biztosan, a fiatalok elszivárognak a falvainkból, és leépül úgy a táj, mint az ott élő családok a településeikkel egyetemben”.
A Roncsház programban az összedőlőben lévő, falvakat, városokat csúfító házak lehetséges sorsára fogalmaz meg javaslatokat, de szót ejt a népnevelés XXI. századi lehetséges céljairól is: „Sok érték és kincs halmozódott fel az elmúlt évszázadok során a népünk, az emberiség életében, melyeket mindenki számára hozzáférhetővé kellene tenni. Az internet világában lehetőség van olyan szellemi, lelki asztalok, honlapok megterítésére, melyek mellé nyugodt lélekkel bárki odaülhet.”
Itt kapcsolódhat Böjte Csaba terveihez a Karpatmedence360.hu oldal, hiszen ez is egy lehetőség a múlt kincseinek átadására. S ahogy a terv csak egy lelkesítő vázlat, úgy a honlap is csak egy kezdeti állapotot tükröz, amelyből talán kinőhet egy, a magyar örökséget XXI. századi technikákkal, mindenki által elérhető módon bemutató virtuális hálózat.
(www.karpatmedence360.hu)
A közösségi médiát ellepték a kommentek, amelyek Orbánt és Trumpot éltetik