Tegnap második világháborús bombát találtak Budapesten, a XI. kerületi Kelenhegyi úton. A Gellért-hegyen álló lakóház kertjének tereprendezése közben bukkantak rá a kétszázötven kilogrammos szovjet légibombára – közölte lapunkkal a Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Zászlóalj megbízott kommunikációs tisztje. Kerekesné Benedek Mária elmondta, a bombának orr- és fenékgyújtója is volt, ezeket a tűzszerészek már a helyszínen eltávolították.
A rendőrség munkatársai a munkálatok befejeztéig a környék épületeit százötven méter sugarú körben kiürítették, a forgalmat elterelték, és összesen huszonhét lakásból telepítettek ki átmenetileg csaknem ötven embert – tudta meg lapunk Barta Ágnestől, a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság szóvivőjétől. Akinek szükséges, a Bartók Béla úton található Gárdonyi Géza Általános Iskolában ajánlottak fel szállást, amíg a szakemberek hatástalanították a bombát. Az ideiglenes befogadóhelyet tíz ember vette igénybe, őket rendőrautókkal szállították a helyszínre – tette hozzá Barta Ágnes. A körülbelül kétórás művelet végeztével a robbanószerkezetet a központi gyűjtőhelyre szállították, ahol biztonságba helyezték, s ezzel egy időben – röviddel délután fél négy előtt – a rendőrség feloldotta a környék zárlatát, a lakók pedig visszaköltözhettek otthonaikba.
– Évente körülbelül 2000-2500 riasztáshoz vonulnak ki a tűzszerész alakulatok – válaszolta kérdésünkre Kerekesné Benedek Mária. Elsősorban második világháborús német, illetve szovjet gyártmányú bombák és tüzérségi eszközök miatt érkezik hozzájuk bejelentés. A fővárosban leggyakrabban a háborúkban számos találatot kapott budai Várhoz és ahhoz közeli kerületekből értesítik a szakembereket, akik tavaly ősszel például két XII. kerületi riasztáshoz vonultak ki. Vidéken főként réteken, mezőföldeken becsapódott bombák, illetve aknák miatt hívják a tűzszerészeket. Kötelékük egyik legemlékezetesebb bevetése 2008-ban volt, amikor a budapesti XI. kerületben található Infopark közeli építkezésen találtak egy ötszáz kilogrammos bombát, ami sérült volt, ezért hatástalanítása nehéz feladatnak bizonyult. A rendőrség ezért egy kilométer sugarú körben lezárta a környéket, és körülbelül tízezer embert kellett ideiglenesen kitelepíteniük, amíg végül sikerült a robbanószerkezetet biztosítani és elszállítani – tette hozzá Kerekesné Benedek Mária.
ÉKM: Minden magyar számára alapjoggá tesszük a közösségi közlekedéshez való hozzáférést