A kommunista diktatúra veszélyes ellenséget látott Mindszenty Józsefben – emelte ki a konferenciához címzett levelében Schmitt Pál köztársasági elnök. Hozzátette: „Egy teljes, lelkeket terrorizáló és valódi fegyverekkel felvértezett hatalom tartott a szelíd szótól, az éleslátó, kritikus hangtól. A kommunista hatalom félt az erős jellemmel szembeni lelepleződéstől s attól, ahogy csendesen, higgadtan fejére olvassák bűneit. A visszafogott, de határozott hangú főpásztor metsző kijelentéseivel kíméletlen tükröt tartott a diktatúra elé. Mindszenty mártír volt, aki csodálatos helytállással viselt el testi és lelki szenvedéseket, egyházához és népéhez mindvégig kitartó hűségben.” Az államfő hangsúlyozta: olyan korszaknak volt a vértanúja, amelyben új mártírtípust teremtett az ideológiai és politikai okokból támadt vallásüldözés. Schmitt Pál levelében idézte Mindszenty jelmondatát: Devictus vincit – vagyis legyőzetve győz, utalva arra, hogy mintha beteljesülést is választott volna ehhez a bíboros. Sorsot, amely megaláztatások útján aratott magasztos győzelmet.
Üzenetében a köztársasági elnök kiemelte: a Mindszenty Józsefet ért igaztalan vádak, a zaklatások, a nyílt támadás, végül a börtön, éppen ellenkező hatást váltott ki. Hívek és nem hívek csak még jobban tisztelték méltósággal viselt szenvedéseiért, az igazság bátor kimondásáért, az erkölcs képviseletéért, állhatatosságáért, irgalmas emberségéért. Ezek azok a tulajdonságok, amelyek Mindszentyt oly értékessé teszik a magyarok számára.
Az államfő jelezte azt is: május 27-én Rómában, ahol fogadja őt XVI. Benedek pápa, szándékai szerint felveti Mindszenty József boldoggá avatásának ügyét. A köztársasági elnök reményét fejezte ki, hogy a néhai bíborost mihamarabb boldoggá avatják.
Habsburg-Lotharingiai Mihály, a Magyarországi Mindszenty Alapítvány elnöke – aki a konferencián tartott beszédében kiemelte, hogy Magyarország a szabadságát Mindszenty Józsefnek is köszönheti, mert ő tartotta bennünk a hitet és a reményt – emlékeztetett: a néhai bíboros boldoggá avatási peranyaga 1997 óta Rómában van. – Tudnunk kell azonban még türelemmel lenni – jegyezte meg –, mert be kell tartani minden előírást. A peranyaghoz a washingtoni Kongreszszusi Könyvtárban található iratokat is felkutatták. Történészek, szakteológusok, a szentté avatási kongregáció bíborosai is tanulmányozzák a peranyagot, s orvos szakértők bevonásával vizsgálják a két – csodának tűnő – gyógyulást. Néhány éven belül megszülethet a pápai döntés a boldoggá avatásról – közölte az alapítvány elnöke, aki nemrég tárgyalt Rómában erről.
Szőke János atya, aki a boldoggá avatások posztulátora, s aki a kezdetek óta gondozza a Mindszenty-anyagot, pesszimistán nyilatkozott lapunknak a néhai hercegprímás boldoggá avatásának közeli, 2013-as időpontjáról. – Szinte lehetetlennek tartom, hogy Mindszenty bíborost 2013-ban boldoggá avassák – mondta, hozzátéve, hogy ha ez megtörténne, az csoda volna. Szerinte már az is kedvező lenne, ha maga a per 2013-ig lezárulna, s még ezt követően bizonytalan ideig kell várni a boldoggá avatásra.
A konferencián átadták a Mindszenty-emlékérmet, amelyet az idén Veres András szombathelyi megyés püspök és Andor Imre Széchenyi-kutató kapott. A díjátadáson Veres Andrást a Vasi Szemle főszerkesztője, Gyurácz Ferenc, Andor Imrét pedig Fukszberger Imre, Csehimindszent polgármestere méltatta.
A konferencián a Mindszenty Társaság ösztöndíjasai tartottak előadást: Kovács Gergely posztulátor (boldoggá avatási eljárási ügyvivő), Nagy László doktorandusz hallgató, Janek István történész, Vörös Géza történész, levéltáros és Czene-Polgár Viktória történész.
Orbán Viktor: A világ gyorsabban fog megváltozni, mint mi azt gondoljuk