A szlovák államfő megvétózta a parlament által május végén elfogadott kisebbségi nyelvhasználati törvény módosítását: a parlamentnek azzal a javaslattal küldte vissza a dokumentumot, hogy az újratárgyalást követően az egész jogszabályt vesse el a törvényhozó testület. Ivan Gasparovic tehát az ellenzéki pártok álláspontjára helyezkedett, hiszen a parlamenti vitában Fico szociáldemokratái és Slota nemzetijei egybehangzóan állították, a módosításra nincs szükség, a kisebbségi nyelvek használatát elégségesen rendezi a még 1999-ben elfogadott jogszabály.
Gasparovic terjedelmes indoklásban kifogásolja, hogy a módosítás következtében tíz év múlva a kisebbségi nyelveket azokon a településeken is használhatnák, ahol a kisebbség aránya mindössze 15 százalék, holott Szlovákia a jelenleg érvényes 20 százalékos küszöböt nemzetközi egyetértéssel vállalta, tehát megfelel minden elvárásnak. Az elnök nem ért egyet azzal, hogy a módosított jogszabály nemcsak a hivatalos kapcsolatokban, hanem az élet más területén is engedélyezné a kisebbségi nyelvek használatát, ami nincs összhangban az alkotmánnyal. Gasparovic arra is figyelmeztet, hogy a szlovák alkotmány szerint „a kisebbségi jogok gyakorlása nem diszkriminálhatja a többséget, és nem veszélyeztetheti Szlovákia önállóságát”, ezért javasolja a törvénymódosítás visszavonását.
Visszalépés. Több területen is visszalépésnek nevezte a szlovák kisebbségi nyelvtörvény módosítását Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága előtt tegnap. A helyettes államtitkár szerint nem felel meg a szabályozás egy uniós tagállamtól elvárt, garantált jogvédelemnek. (MTI)
Menczer Tamás: Magyar Péterék nem akarják, hogy mi döntsünk a jövőnkről! - videó