A Premier League-ben hivatalosan négy magyar labdarúgó szerepel – Bogdán Ádám (Bolton), Gera Zoltán (Fulham), Gulácsi Péter (Liverpool), Kádár Tamás (Newcastle) –, gyakorlatilag, sajnos, egyikőjük sem játszott meghatározó szerepet a csapatában, még ha személy szerint erről egyikőjük sem tehet igazán. Gera egy éve még ünnepelt csillag volt Fulhamben, ám az új edző, Mark Hughes nem fogadta a kegyeibe. A magyar támadó emiatt vonakodott meghosszabbítani az e nyáron lejáró szerződését, ami tovább rontotta az esélyeit. Gera így is pályára lépett 26 meccsen a Fulhamben, Amszterdamban a hollandok elleni Eb-selejtezőn pazar játékkal hívta fel magára a figyelmet, nem kell attól tartania, hogy nem lesz megfelelő ajánlata. Kádár Tamás akkor sérült meg, amikor talán kezdtek vele számolni, reméljük, jövőre szerencsésebb lesz. A két kapus, Bogdán Ádám és Gulácsi Péter egyaránt előrelépett, ám amíg előbbi négy meccsen védett is a bajnokságban, Gulácsi egyelőre csak a kispadig jutott Reina mögött. Ha Gera el is hagyja Angliát, egy helyettese biztosan lesz, hiszen Buzsáky Ákos csapata, a Queen’s Park Rangers feljutott a Premier League-be. A jelenleg sérült Priskin Tamás is követheti, ha társai a Swansea-nél sikerrel vívják meg a Reading elleni párharcot a másodosztály rájátszásában. Priskinnek – a Watford, a Preston North End, az Ipswich és a QPR után – a Swansea az ötödik brit klubja, ami arról árulkodik, látnak benne fantáziát. Csakúgy, mint a válogatottnál, függetlenül attól, éppen ki a kapitány, ideje lenne, ha végre bizonyítana.
Az egykor népes németországi magyar légió zászlaját az ősszel Szalai Ádám (Mainz), a tavasszal Hajnal Tamás (Stuttgart) hordozta. Sérüléséig Szalai alapember volt klubjában, Hajnal pedig Dortmundot elhagyva talált magára. A másodosztályban Király Gábor kirobbanthatatlan az 1860 München kapujából, az Aachenben kiváló idényt produkált Stieber Zoltánra lecsapott a Mainz, Torghelle Sándornak Düsseldorfban epizódszerep jutott, Dárdai Pál már csak a búcsúmérkőzésre szállt be az első osztályba visszakerült Herthába.
Olaszországban sokat elárul a magyar játékosok helyzetéről, hogy a Sampdoria (Laczkó Zsolt és Koman Vladimir csapata), a Brescia (Vass Ádám) és a Bari (Rudolf Gergely) a három kieső. Egyénileg Koman csalódott a legnagyobbat, kiszorult a Sampdoriából, ezért nemcsak a klubnak, hanem Olaszországnak is búcsút intene – miközben a télen igazolt Laczkó bejátszotta magát a csapatba.
Vadócz Krisztián ebben az idényben is fejlődött, csak győzzük kivárni, s játszik még a Real Madridban. Persze már az is komoly siker, hogy harmincszor pályára lépett az Osasunában, amely a hét végén kiharcolta a bennmaradást. Ugyanez Pintér Ádámnak és a Zaragozának is sikerült.
Nem vitás, Dzsudzsák Balázs nemcsak a Hollandiában szereplők között, hanem a teljes légiót tekintve a legjobb idényt hagyja maga mögött. Bár a céljait csak részben sikerült elérnie, hiszen a PSV nem tudta megnyerni a bajnokságot, s még a BL-selejtezőt jelentő második helyről is lemaradt. Dzsudzsák a télen ugyan meghoszszabbította a szerződését, de valószínű, hogy távozik. Az orosz Mahacskalával hozták hírbe, de a sorsa még nem dőlt el. Hollandiai társai közül, bármily meglepő, a nyáron hazatérő, szeptemberben 36 éves Fehér Csaba teljesített a legjobban. Simon Krisztián sajnos nem tudott gyökeret ereszteni a Feyenoordnál. A szomszédos Belgiumban Juhász Roland továbbra is alapember az Anderlechtben, ám Tőzsér Dániel sikeresebb idényt futott. Kihagyhatatlan volt a Genkből, s nyolc góllal segítette aranyéremhez az együttesét.
Keserűen állapítjuk meg, hogy az elmúlt öt év legnagyobb tehetségének kikiáltott Németh Krisztián továbbra sem találja a helyét, Görögországban az AEK Athén után az Olympiakosztól is elküldték, a Voloszban – többnyire csereként szóhoz jutva – fejezte be az idényt; ugyanitt viszont Szélesi Zoltán rendszeresen játszott.
Huszti Szabolcs továbbra sem felelhet egyértelmű igennel arra a kérdésre, hogy megérte-e Oroszországba, a Zenithez igazolnia. Szabics Imre viszont magára talált Ausztriában, Vanczák Vilmos pályafutása egyik legjobb idényén van túl a Svájcban bronzérmesnek befutott Sionnál.
Név Csapat Meccsek száma (ebből csereként) Gólok száma
Bogdán Ádám Bolton 4 (1) –
Gera Zoltán Fulham 27 (17) 1
Gulácsi Péter Liverpool – –
Kádár Tamás Newcastle – –
Buzsáky Ákos QPR 19 (10) –
Fülöp Márton Ipswich 35 (0) –
Priskin Tamás Ipswich/Swansea 36 (18) 5
Gyepes Gábor Cardiff 21 (5) 1
Hajnal Tamás Stuttgart 12 (1) 3
Szalai Ádám Mainz 20 (6) 4
Király Gábor 1860 München 33 (0) –
Torghelle Sándor Düsseldorf 17 (13) 1
Stieber Zoltán Aachen 34 (3) 10
Laczkó Zsolt Sampdoria 8 (2) –
Koman Vladimir Sampdoria 24 (10) –
Vass Ádám Brescia 20 (5) –
Rudolf Gergely Genoa/Bari 25 (11) 3
Név Csapat Meccsek száma Gólok
(ebből csereként) száma
Vadócz Krisztián Osasuna 31 (19) 3
Pintér Ádám Zaragoza 9 (5) –
Huszti Szabolcs Zenit 8 (4) –
Dzsudzsák Balázs PSV Eindhoven 33 (0) 16
Bodor Boldizsár Roda/Tomszk 26 (15) 2
Horváth Gábor NAC Breda 19 (0) 0
Fehér Csaba NAC Breda 25 (3) 2
Tóth Balázs Venlo 29 (1) 2
Simon Krisztián Feyenoord 8 (4) –
Juhász Roland Anderlecht 35 (0) 5
Tőzsér Dániel Genk 39 (0) 8
Vanczák Vilmos Sion 31 (1) 5
Szélesi Zoltán Volosz 27 (0) –
Németh Krisztián Olimpiakosz/Volosz 12 (9) 1
Szabics Imre Sturm Graz 32 (1) 9
Bodnár László Salzburg 8 (2) –
Korcsmár Zsolt Brann Bergen 8 (0) 1
Menczer Tamás: Óvakodj a liberálistól!