Vizsgálatot indított Budai Gyula elszámoltatási és korrupcióellenes kormánybiztos a Nitrogénművek Zrt. állami támogatásával és államilag garantált hitelfelvételével kapcsolatban. A kormánybiztos beszámolója szerint azután rendelt el vizsgálatot az ügyben, miután tájékoztatták, kétséges, hogy az akkori kormány megfelelő döntést hozott, amikor több milliárd forintnyi állami készfizető garanciát nyújtott a péti székhelyű társaság hitelfelvételéhez.
A leggazdagabb hazai üzletemberek között említett Bige László cégbirodalma, az évi százmilliárd forint feletti forgalmú Bige-csoport 2008. októberben leállította a tulajdonában lévő Nitrogénművek Zrt. termelését. A cégvezető ezt azzal indokolta, hogy a társaságot finanszírozó OTP Bank zárolta a cég forgóeszközszámláit, és már nem újította meg a kifutó forgóeszközhiteleket. A gyártás újraindult ugyan, de csak miután Bige László elérte a kormánynál, hogy állami garanciát kapjon egy legfeljebb 56 millió eurós beruházási hitelhez, és nyolcvanszázalékos állami kezességet a gyár működéséhez szükséges forgóeszközhitelhez. Az összeget az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) folyósította a vállalatnak. Cserébe a társaság részvénypakettjének 76 százalékát letétbe kellett volna tenni, de ez, úgy tudjuk, nem történt meg.
Az Európai Unió hivatalból vizsgálta a műtrágyagyár állami támogatását. Az Európai Bizottság megállapította, hogy az MFB által nyújtott, 88 millió euró (körülbelül 24 milliárd forint) összegű, állami kezességvállalással fedezett hitelek jogellenes állami támogatásnak minősülnek. Indoklásukban az uniós döntéshozók kifejtették, hogy az államnak adott ellentételezés mértéke nem volt megfelelő, az állami csomagért cserébe túl alacsony öszszeget fizettek. Ezért úgy ítélték meg, hogy a cégnek vissza kell fizetnie az állami támogatás egy részét. A dotáció odaítélésekor Gráf József akkori agrárminiszer arról számolt be, hogy a Nitrogénművek csak nagyon szigorú feltételek mellett jutott államilag garantált hitelhez, hiszen ha nem tudják visszafizetni, a 103 milliárd forintot érő gyár egy forintért kerül az állam kezébe.
Budai Gyula elmondása szerint eddig tájékoztatást kért az érintett minisztériumoktól és az MFB-től, milyen körülmények között döntöttek a támogatás és az állami garanciavállalás odaítéléséről, illetve megítélésük szerint keletkezhet-e az államnak további fizetési kötelezettsége.
A Nitrogénművek Zrt. gazdasági helyzete egyébként stabilnak tűnik. A társaság a 2007. évet 3,2 milliárd forintos adózás előtti veszteséggel zárta, ám 2008-ban már 7,6 milliárdos pluszban, 2009-ben pedig 1,7 milliárdos adózás előtti eredménnyel zárt.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!