Vulkánkitörés miatt átmenetileg lezárták tegnap Izland legnagyobb nemzetközi repülőterét (Keflavík), és 220 kilométer sugarú repüléstilalmi övezetet létesítettek a Grimsvötn tűzhányó körül – közölte az Iceland Review internetes hírportál. A sziget délkeleti részén, a Vatnajökull gleccser alatt található Grimsvötn felett – a távirati iroda jelentése szerint – szombaton húsz kilométer magas, sűrű füstoszlop jelent meg. Legutóbb 2004-ben mutatott aktivitást a vulkán, az akkori kitörés erőssége azonban a mostaninak csupán a tizede volt.
Hjordis Gudmundsdottir, az izlandi repülőtereket igazgató hivatal (Isavia) szóvivője azt nyilatkozta, hogy a hamufelhő ugyan beterítette Izalndot, de a légtérbe került szennyeződés nem Európa felé, hanem nyugati irányba, Grönlandra tart. Az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa lapunknak megerősítette, hogy nem Magyarországhoz közeledik a hamufelhő. A vulkánkitörés lehetséges következményeinek felmérése még folyamatban van – tette hozzá a szakember. A tudósok szerint valószínűleg a mostani kitörés nyomán nem alakul ki olyan légiforgalmi káosz, mint amilyet az Eyjafjallajökull vulkán okozott tavaly. A mostani vulkánkitörés ugyan erősebb, mint a tavalyi, a Grimsvötnből kikerült hamu azonban durvább szemcsékből áll, mint az a vulkáni szennyeződés, amely az Eyjafjallajökullból került a légtérbe. Így várhatóan kevesebb időbe telik majd, mire leülepszik.
Emlékezetes, tavaly az európai hatóságok öt napra lezárták a légteret, mert attól tartottak, hogy a vulkáni hamu megrongálhatja a sugárhajtású repülőgépek motorjait. Az intézkedések körülbelül tízmillió utast érintettek, és egyes számítások szerint körülbelül két és fél milliárd eurónyi veszteséget okoztak. Noha sokan a légi forgalom felfüggesztését túlzott biztonsági intézkedésnek vélték, az utóbbi hónapokban a koppenhágai és az izlandi egyetem kutatócsoportjai megerősítették, sokak életét menthette meg a légi hatóságok döntése – olvasható a BBC korábbi jelentésében.
Orbán Viktor: A világ gyorsabban fog megváltozni, mint mi azt gondoljuk