Megint egy kétharmad

Szerető Szabolcs
2011. 06. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kibeszélésnél jóval több, a nyilvánosság előtt zajló belső viták lezárásánál valamivel kevesebb történt az MSZP szombati kongresszusán. A Mesterházy Attila pártelnök kezdeményezte rendkívüli tanácskozás világos képet adott arról, hogy a tavaly történelmi vereséget szenvedett szervezetben mekkora támogatottsággal bír Gyurcsány Ferenc és köre, illetve az általuk hirdetett politikai koncepció.
Nos, a baloldal korábbi vezére, a bukott miniszterelnök alighanem nemcsak ezt a csatát, de a szocialista párt irányításáért vívott háborút is elvesztette, hiába próbálja jó szokása szerint utólag kozmetikázni az eredményt. A kongresszus határozatának értelmében az MSZP tiszta profilú baloldali néppártként próbál szövetségeseket keresni az Orbán-kormány majdani, remélt leváltásához, azaz nem kíván nevet változtatva, a kapuit a legszélesebbre tárva egy akolba terelni minden Fidesz-ellenes (mínusz Jobbik) erőt. Gyurcsányéknak még azt is el kellett viselniük, hogy a kongresszusi küldöttek kétharmada kinyilvánította, nem kér a jelenlegi vezetés pozícióját aláásni hivatott pártszavazásból, hiába kötött erről korábban paktumot a pártelit egymással huzakodó két csoportja. Ez így együtt már csúnya, kiütés közeli vereség.
A tanácskozás után aztán folytatódott az üzengetés, a nyilvános szópárbaj a felek között. Gyurcsány Ferenc azzal a kijelentésével, hogy a kisebbségből többséget akar teremteni, azt jelezte, hogy a maga részéről egy ekkora pofon után sem adja fel a küzdelmet. Valójában azonban mostantól az lehet a kérdés, hogy meddig bomlasztja még belülről a pártegységet, és mikor áll egy új formáció élére. (Meglehet, végül ennél nagyobb lesz a jelentősége annak, hogy miként tér vissza a nagypolitika színpadára a balliberális mítoszteremtők aktuális kedvence, Bajnai Gordon, aminek már látható az előkészítése.) Meggyőződésem, hogy akkor bukott el Gyurcsánynak a pártvezetés ellehetetlenítéséért vívott harca, amikor nyilvánosságra került, hogy már létre is hozták a tartalék pártját. Úgy sejtem, ezt a volt miniszterelnök számos híve is az MSZP hátba döféseként, elárulásaként élte meg. Az egykor a baloldal és az ország megújításának programjával a kongresszusi küldötteket huszáros rohammal maga mellé állító politikus szombaton a pártjában is kétharmados vereséget szenvedett; végleg oda a varázs, hatástalannak bizonyultak a valaha bevált trükkök, szónoki fordulatok.
Amiről eddig szóltunk, az hatalmi praktika, politikai taktika, egy párt belügye. Ami csak abból a szempontból lehet érdekes valamennyire, hogy változik-e az MSZP ellenzéki stratégiája. Egyelőre ennek nem sok jelét látni. A szocialisták például olyan fegyvereket élesítenének be a kormány sarokba szorítására – népszavazás, utcai nyomásgyakorlás –, melyek használatát néhány éve a demokrácia elleni legdurvább támadásként értékelték. És ha még el is tekintenénk attól, hogy Gyurcsány mostani leszavazói korábban hány bizalmi szavazáson vállaltak közösséget vele és a politikájával, a hiteles baloldali fordulat kellékei akkor is hiánycikknek számítanak az MSZP-ben, kezdve a politikusi garnitúrával. Baloldali pártként vajon meddig kívánják még ostorozni a bankok és a multik megadóztatását, az eddigi kiváltságosok bevonását a közteherviselésbe?
Ilyesmiről a kongresszuson nem sok szó esett. Miként az őszödi beszédről sincs öt éve nagyon más mondandójuk, mint most Gyurcsánynak: a kiszivárogtatása a politikai és erkölcsi fekély. Így nehezen fog menni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.