Levél Orbánhoz
Varsó. Levélben fordultak Orbán Viktor magyar miniszterelnökhöz mint az Európai Unió Tanácsának jelenlegi elnökéhez a Litvániában élő lengyelek, hogy vesse fel problémáikat uniós fórumon – írta a Gazeta Wyborcza lengyel napilap. Az érintettek évek óta panaszkodnak a litván hatóságok diszkriminációja miatt. (MTI)
Grúz tüntetés
Tbiliszi. Ötödik napja tiltakozik Tbilisziben és Batumiban Mihail Szaakasvili autokratikus vezetési módszerei és a rájuk a hét végén könnygázzal és gumilövedékekkel támadó rendőrség túlkapásai ellen az ellenzék egy csoportja. Az elnök távozását követelő akciót a Népgyűlés elnevezésű mozgalom kezdeményezte, amelyben aktív szerepet játszik Nino Burdzsanadze, a parlament volt elnöke, Nona Gaprindasvili ötszörös sakkvilágbajnok, s csatlakozott hozzájuk a volt védelmi miniszter, Iraklij Okruasvili. (MN)
Hodorkovszkij nem kér kegyelmet
Moszkva. Nem kér kegyelmet Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz ipari konszern volt főrészvényese, akinek meggyőződése, hogy sorsa nem a bíróságokon dől el, de felszólította a fellebbviteli bíróságot a második perében hozott „abszurd ítélet” megváltoztatására. (MTI)
Kolozsvári táblaháború
Kolozsvár. A kolozsvári polgármesteri hivatal helyeztette vissza a napokban a Mátyás-szoborcsoport tövébe a magyar uralkodót román nemzetiségűként feltüntető szöveget. Noha a városháza szerint a bronztábla elhelyezése szerepel a szoborrestaurálási tervben, a projektet kidolgozó Szabó Bálint kolozsvári építőmérnök cáfolja a kijelentést, hiszen a tervben csak a már áprilisban kifüggesztett négynyelvű tájékoztató felirat szerepel. (R. Sz.)
Pénzt ajánlottak a szobalánynak?
New York. Pénzt ajánlottak a Dominique Strauss-Kahnt vádoló szobalány Guineában élő, szegény rokonainak a volt IMF-vezér támogatói, cserébe azért, hogy a nő elálljon az eljárástól – írta a New York Post című bulvárlap. A Le Monde úgy tudja, Nicolas Sarkozy francia államfő környezetéből kompromittáló rendőrségi jelentést próbáltak meg kiszivárogtatni DSK-ról. Az események ellenére a franciák közel kétharmada baloldali győzelmet akar a jövő évi elnökválasztáson. (MN)
A NAÜ gyanúja
Bécs. Valószínűleg egy félig kész titkos atomreaktor volt az az épület, amelyet izraeli harci gépek négy éve lebombáztak Szíriában a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kiszivárgott jelentése szerint.
A jelentés alapján várhatóan erősödni fog a Szíriára nehezedő nyomás. (MTI)
Hadházy Ákos: Magyar Péter fél egy választási vereségtől