Különleges polgári per tárgyalását kezdi meg a hét közepén a Fővárosi Bíróság. Az ítélkező fórumnak arról kell döntenie: köteles-e Kapolyi László szocialista nagytőkés 2,6 milliárd forintnak megfelelő eurót átutalni a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) többségi tulajdonában álló egyik társaságnak, a Kárpát Energo Zrt.-nek. Az állami tulajdonú MVM és Kapolyi két cége 2008 februárja körül egyezett meg, hogy Vásáros-namény határában 230 megawatt teljesítményű kombinált ciklusú gázturbinás erőművet építenek. Az MVM 2008 februárjában megvette Kapolyitól a létesítmény kivitelezési munkáinak elvégzésére létrehozott Kárpát Energo 51 százalékos részvénycsomagját. Ugyanezen év február 14-ére összehívták a Kárpát Energo közgyűlését. Itt Kapolyi László vállalta, hogy a következő, márciusi közgyűlésig – az új tisztségviselők megválasztásáig – csak az MVM hozzájárulásával köt szerződéseket. A kereset állítja: ígéretét megszegve Kapolyi két héttel később, február 28-án egyedül írt alá egy nagy összegű kölcsönszerződést, amely szerint a Kárpát Energo 33 millió euró – kilencmilliárd forint – hitelt ad egy luxemburgi cégnek. A kölcsönről – a beadvány szerint – sem az MVM, sem a Kárpát Energo március elején megválasztott új irányítói nem tudtak.
Két héttel később a Magyar Villamos Művek 55 millió eurós – 14 milliárd forintos – hitelkeretet nyitott a Kárpát Energónak a vásárosnaményi erőmű felépítésére. Az összeget a Kárpát Energo március 13-án lehívta. A pénz nagy része, 38 millió euró – nagyjából tízmilliárd forint – azonban nem Szabolcsba, hanem egy március 20-án a Kapolyi által aláírt kölcsönszerződés alapján a luxemburgi céghez került. A Kárpát Energo állítja: a summából körülbelül két és fél milliárd forintot a mai napig nem kapta vissza a luxemburgi vállalkozástól. A hazai cég most nagyrészt ezt az összeget követeli Kapolyitól.
A Fővárosi Bíróság sajtóirodájának tájékoztatása szerint K. László – vagyis Kapolyi – vitatja a követelést. Ellenkérelmében közölte: valótlan az az állítás, amely szerint a Kárpát Energo vezetőjeként az MVM felhatalmazása nélkül írta volna alá a kölcsönszerződést, és hogy a megállapodásból a Kárpát Energónak kára származott.
Kérdéseinkre a Kárpát Energo részletes felvilágosítást adott. Eszerint a vásárosnaményi beruházással kapcsolatban 2008 márciusa óta tart az elszámolási vita. A nézeteltérés többszöri felszólítás ellenére sem rendeződött. Emiatt – az MVM új vezetősége által kezdeményezett perben – a társaság kártérítés címén kamatok nélkül számítva kilenc millió eurót követel Kapolyi Lászlótól. A Kárpát Energo válasza szerint az MVM 55 millió eurós hitelkeretét nem a vásárosnaményi erőmű kialakítására fordították, hanem abból 38 millió eurót külföldre utalt Kapolyi László mint a Kárpát Energo akkori vezető tisztségviselője. Az összegből kilencmillió eurót az adós a mai napig nem fizetett vissza. Ráadásul 2009-ben anyagi nehézségek jelentkeztek a Kárpát Energónál. Az erőmű kivitelezésének üzleti terve nem a valós számokon nyugodott, emiatt a pénz elfogyott. Az újabb szükséges költségek fedezéséről az MVM nem tudott megállapodni tulajdonostársaival – mások mellett Kapolyi két cégével. A Kárpát Energo hivatkozott arra is, hogy a gazdasági krízis kitörése után a piaci folyamatok miatt a vásárosnaményi erőmű építésének folytatása kockázatossá vált, s valószínűnek tűnt, hogy a befektetés nem térül meg. Vásárosnaményból úgy értesültünk: a város határában, a tervezett üzem helyén – mintegy torzóként – csupán beépített betonoszlopok állnak.
Kikértük Kapolyi László cége, a System Consulting Zrt. véleményét is. A társaság lapunknak a következő választ adta: „A feltett kérdésekre nem áll módunkban, és nem is kívánunk válaszolni. Javasoljuk, hogy vegyék fel a kapcsolatot a Kárpát Energo Zrt. többségi tulajdonosával.”
A polgári bíróság mellett a rendőrség figyelmét is felkeltette a 2008-as pénzmozgás. Érdeklődésünkre a Nemzeti Nyomozó Iroda nemrégiben közölte: az ügy része az MVM-mel összefüggő eljárásnak, a vizsgálatot fokozott ügyészi felügyelet mellett folytatják.
Orbán Viktor: A világ gyorsabban fog megváltozni, mint mi azt gondoljuk