A tengerentúliak gépei közül az egyetlen kivételt az Irakból és Afganisztánból jól ismert Predator drónok (pilóta nélküli gépek) jelentik, melyek akár fél-egy napig Miszráta fölött őrjáratozva várják, hogy Hellfire rakétáikkal lesújthassanak a lázadókat támadó kormánycsapatokra. A tudósító tanúja volt, amint az egyik ilyen szerkezet a minap – jellegzetes fűnyírószerű hanggal kísérve – visszatért, bár fegyvereit ezúttal visszahozta.
A sigonellai kontingensek jól mutatják az alkalmi koalíciót, mely Kadhafi ellen egybegyűlt, ugyanakkor nemzeti korlátozásaikat is. Az Egyesült Arab Emirátusok Mirage 2000-esei és F–16-osai immár nemcsak a légi tilalmi övezet betartására ügyelnek, hanem bombákat is visznek Líbiába. A gazdag országnak látszólag meg sem kotytyant, hogy amikor gépei előző bázisukról, a szardíniai Decimomannuból áttelepültek Sigonellába április végén, egyik méregdrága F–16-osuk túlfutott a pályán és összetört, pilótája katapultálni kényszerült.
Szintén „bombázó” felhatalmazással vannak jelen a dánok is F–16-osaikkal. Bár a NATO kommunikációs politikája értelmében az információt nem erősítették meg, nagy valószínűséggel dán gépekről ledobott penetrátor bombák ölték meg korábban Kadhafi egyik fiát és más családtagjait is. Az információs társadalom és a széleskörűen elterjedt digitális „kütyük” korában szinte lehetetlenség máskor szigorúan titkosnak számító katonai információk elrejtése a kíváncsi közvélemény elől.
Korlátozottabb mandátummal repülnek Sigonellából a svédek, akiknak Gripenjei először vesznek részt éles harci műveletben. Felhatalmazásuk alapján őrjáratoznak Líbia felett, ugyanakkor felderítést is folytatnak a gépeikre függesztett óriási méretű konténerben elhelyezett kifinomult berendezésekkel.
Szicília átellenes, nyugati végében, Trapani bázisán állomásozik az olaszok saját „líbiai” kontingense és kanadai szövetségeseik. Tornado és F–18-as gépeik rendre bombákkal szállnak fel, majd azok nélkül térnek vissza a tenger partján lévő repülőtérre, ahová közben – mintha nem lenne háború – fapados légitársaságok naponta zavartalanul szállítják nyaralni vágyó utasok ezreit. Bár a 2009-es olasz–líbiai szerződés a két ország viszonyának rendezéséről és a menekülthelyzet kezeléséről kezdetben kellemetlenül érintette Silvio Berlusconi miniszterelnököt, aki szoros kapcsolatban állt Moammer el-Kadhafival, végül nemcsak az olaszországi bázisok használatát engedélyezte a szorult helyzetben lévő rekorder kormányfő, hanem támadó gépeket is a NATO rendelkezésére bocsátott. A Szicília két bázisán összegyűlt, már-már valószínűtlen koalíció részeként most ezek is tonnaszám hordják gyilkos terhüket Líbia fölé.
Súlyos légi támadás. Légi támadást hajtott végre a NATO a líbiai főváros egy katonai létesítménye ellen tegnap hajnalban. A líbiai kormány szóvivője szerint három ember meghalt, mintegy 150 pedig megsebesült, legtöbbjük civil, aki a katonai komplexum közelében lakik. A lázadók kezén levő Bengáziban bejelentették, az ellenzék irodát nyit Washingtonban. Az Átmeneti Nemzeti Tanács képviselőjét fogadta az orosz külügyminiszter is, de ott csak a kapcsolatok folytatásáról állapodtak meg. (MTI)
Munka közben berántotta egy férfi ruháját egy traktor, meghalt