Hatalmasat zuhant az olaj ára a világpiacon, miután a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 28 tagállama úgy döntött, a szervezet fennállásának történetében harmadszor is hozzányúlnak a stratégiai olajkészletükhöz. A távirati irodához eljuttatott közlemény szerint a következő hónapban napi 2 millió hordónyi pótlólagos nyersolaj jut el így a globális olajpiacokra. Az IEA célja ezzel az, hogy pótolja a líbiai események miatt kieső mennyiséget, emiatt ugyanis májusig összesen 132 millió hordónyi olaj tűnt el a piacról.
– Közel sem mondható tökéletesnek az időzítés – vélekedtek az Equilor Befektetési Zrt. szakértői tegnap kiadott elemzésükben. Mint fogalmaztak, kérdés, hogy az IEA melyik grafikonok tanulmányozása után döntött, mivel az olajár jó ideje folyamatosan morzsolódik. Hozzátették, a 60 millió hordónyi érték egyébként 18 órányi globális olajtermelésnek felel meg, mégis elbizonytalanodtak a befektetők a jövőt illetően, és ennek következtében négyhavi mélypontra csuklott a tengerentúlon irányadónak számító WTI olajtípus árfolyama. (Pénteken egy hordó már 91 dollárnál is kevesebbet ért, holott a hét közepén még 95 dollárnál is drágább volt).
Ugyancsak meglepte az IEA lépése a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét (OPEC): szerintük ugyanis semmi szükség nem volt a stratégiai készletek bevetésére. Az OPEC olajügyi miniszterei június elején nem tudtak megállapodni a szervezet termelésének növeléséről, ám ezt követően Szaúd-Arábia szinte azonnal bejelentette, hogy kész bővíteni a felhozatalát. Irán – amely ellenezte az OPEC termelésnövelésre vonatkozó javaslatát – egyik képviselője szerint nem lehet mivel igazolni az IEA döntését. Mások – akik támogatták a szaúdi elképzelést – azonban ugyancsak értetlenségüknek adtak hangot. Név nélkül nyilatkozva elmondták, jelenleg az olajár nincs 150 dolláron, és a többletkínálatra egyébként sincs sok vevő.
Az IEA által beharangozott többletolaj felét az Egyesült Államok adja, ez másfél napi amerikai olajfogyasztásnak felel meg. A 28 tagország teljes olajkészletei egyébként meghaladják a 4,1 milliárd hordót, ebből 1,6 milliárd kizárólag rendkívüli esetekben hívható le. A szervezet olajimportőreinek – jogi kötelezettség mellett – 90 napi nettó olajbehozataluknak megfelelő nyersolajat kell tartalékolniuk, ezek az országok azonban jóval az előírt minimum felett tárolnak, jelenleg ugyanis 146 napi nettó importjuknak felelnek meg tartalékaik. A tartalékok felszabadításának elrendelésétől átlagosan mintegy 13 nap telik el, amíg a rendelkezésre bocsátott olajmennyiség ténylegesen piacra kerül.
Szerb terjeszkedés. A szerb Kőolajipari Vállalat tudatta: tevékenységét szélesíteni kívánja a régiónkban, mások mellett Magyarországon is. (MN)
Menczer Tamás a fiataloknak üzent - videó