Hivatal a műhibák orvoslására

Egyeztetőhivatalokat működtetnek Németországban az orvosi műhibák keltette viták rendezésére, így sokkal hamarabb pont kerül egy ügy végére, mintha a felek bírósághoz fordulnának. Általában tizennégy hónap alatt sikerül célhoz érni, míg hazánkban van olyan ügy, amely hat éve húzódik.

Stefan Lázár
2011. 07. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évente hozzávetőleg 40 ezren emelnek panaszt az orvosok elkövette műhibák miatt Németországban. A szövetségi köztársaság területén az orvosi tévedések miatt tavaly 350-en vesztették életüket, ugyanennyien pedig tartós sérüléseket szenvedtek. A statisztikák szerint szembeötlő a csípő- és térdízületeket érintő operációkkor elkövetett melléfogások számának emelkedése. Szakértők úgy vélik, a nyilvánosságra hozott számok aligha szolgálják a betegek bizalmát. A Mecklenburg-Előpomeránia tartományi orvoskamaráját vezető Andreas Crusius szerint a kezeléseknél elkövetett hibák száma minimálisnak mondható, összevetve a rendelőkben regisztrált 440 milliós esetszámmal és a kórházakban végzett 18 millió gyógykezeléssel.
Magyarországon ha a kórházi vizsgálat műhibát állapít meg, akkor a kártérítésről peren kívül is megegyezhetnek a felek, függetlenül az ügyben indított büntetőeljárástól. Mint Ábrahám László, a műhibaperek szakértőjeként ismert jogász lapunknak elmondta, van olyan folyamatban lévő kártérítési ügy, amely már hat éve húzódik.
A hosszadalmas igazságügyi eljárások megkerülése érdekében a német orvosi kamara egy ideje úgynevezett egyeztetőhivatalokat üzemeltet, és független szakértők bevonásával igyekszik tisztázni a kezelési hibákat reklamáló beadványok jogosságát. A kéttagú bizottságok – egy szakorvos és egy jogász – nemcsak a műhiba tényét hivatottak megállapítani, hanem egyben javaslatot tehetnek a kártérítés összegére is. Ennek az eljárásnak előnye, hogy sokkal gyorsabban vezet eredményhez, mint a bíróságok elé került ügyek. Általában 14 hónap alatt sikerül célhoz érni és – erre az orvosi kamara igen büszke – az érintettek 90 százaléka hajlandó elfogadni a bizottság döntését. Az alaptalannak minősített panaszokat benyújtó páciensek kilenc százaléka viszont a bíróságnál keresi igazát. A pereskedésre hajlók nincsenek könnyű helyzetben, nekik kell ugyanis bizonyítaniuk, hogy panaszuk valójában orvosi hibára vezethető vissza. E bizonyítási terhet a készülőben lévő új betegtörvény sem oldja fel. A szakértők ugyanakkor fokozott megértéssel viseltetnek a gyerekek iránt, így a benyújtott panaszok 60 százalékában a fiatal sérültek javára döntenek. „Amennyiben egy eltört csont rosszul nő össze, vagy egy műcsípő nem hozza meg a várt jobbulást, akkor a beteg számára nyilvánvaló, hogy az operáló orvos műhibát követett el. A műtéti beavatkozásokon kívüli műhibák száma feltehetőleg sokkal magasabb, de azok nem derülnek ki” – hangoztatta Johann Neu, az északnémet orvosi kamara egyeztetőhivatalának az ügyvezetője. Tavaly 7355 beadvány érkezett az irodához orvosi műhibák vádjával, 30 százalékukat a szakértők jogosnak minősítették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.