Inkább a halál! – válaszolta egy 91 éves filettinói férfi a riporternek, aki az ősi rivális szomszéd faluval való összeolvadásról érdeklődött. A nagyfokú urbanizáció miatt egész falvak haltak ki – egy londoni lakás áráért meg is vásárolhatók –, az olasz vidék összlakossága töredékére csökkent. Ez azonban nem érintette az önkormányzati hálózatot. Silvio Berlusconi a nyáron két megszorítócsomagot is elfogadtatott a parlamentben. Az augusztus közepén jóváhagyott második, 45,5 milliárd eurós terv kiegészítéseként jelent meg az önkormányzatok számának durva csökkentése is; a magasabb jövedelműek pluszadóztatása vagy nyugdíjkorhatár-emelés helyett. Eszerint az ezer lakosnál kevesebbel rendelkező falvakat a szomszédos településekkel vonnák össze, amely összesen 1963 hivatal megszűnését vonná magával.
A polgármesterek szinte kivétel nélkül felháborodtak a kormány ötletén, és különböző ötletekkel – például líbiai menekültek letelepítésével – próbálták megkerülni a szenátus módosítására váró jogszabályt. Ennél egy fokkal „fenyegetőbb” lépésre szánta magát a Rómától száz kilométerre fekvő Filettino polgármestere. Luca Sellari kijelentette, önálló hercegséggé kiáltják ki magukat, mielőtt az ellenséges szomszéd, Trevi kormányzása alá kerülnének. A félezres hegyi falucska vezetője nem saját magát, hanem a második világháború után száműzött Savoyai-család egyik leszármazottját, Emmanuel Filiberto herceget látná szívesen a poszton. A függetlenedésnek, és annak, hogy Olaszország reneszánsz kori „faluállamokra” esik szét, kicsi az esélye, a birodalmi tervek inkább csak figyelemfelkeltésre alkalmasak. Ezt alátámasztva megjelentek a nemes cél támogatóinak szánt emléktárgyak is; lassan minden szuvenírre felkerül az új címer, készül a himnusz, de Filettino már saját „fiorito” nevű valutával is rendelkezik.
Hétfőn több száz polgármester tüntetett Milánóban, mialatt a kormányfő Umberto Bossival, a koalíciós partner Északi Liga vezetőjével tárgyalt a megszorítócsomag további kiegészítéseiről. Az önkormányzatok személyes támadásként értelmezték az „adminisztratív kivégzést”, s inkább a központi kormány költségeinek csökkentését szorgalmazták. Franca Biglia, a Kisvárosok Országos Egyesületének elnöke számolt is: a kisvárosok polgármesterei és tanácsosai összesen 5,8 millió euróba kerülnek az államnak. Éppen annyiba, mint a parlament alsóházának étkeztetése.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?