Halvány mosoly a koreai égen

2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orosz aggodalom. Oroszország korszerű légvédelmi rakétákat telepített az ország távol-keleti térségébe, mivel aggasztják Phenjan rakétakísérletei – jelentette be az orosz vezérkari főnök. Nyikolaj Makarov arról is beszélt, hogy Oroszország és az Egyesült Államok a rakétaindításokkal kapcsolatos balesetek és félreértések elhárítása érdekében közös ellenőrző központot létesítene, amely figyelemmel kísérné a rakétakísérleteket. A központ helyszínéről még folynak a tárgyalások, lehetőségként Moszkva is napirenden van. (MTI)


Kim De Dzsung dél-koreai elnök temetésére hattagú északi küldöttség érkezett. Kim Ki Nam, a delegáció vezetője egy Korea-közi tárgyalást javasolt. Ma kezdődik egy megbeszélés a Vöröskereszt szervezésében, amely humanitárius célok megvalósításáról szól, ilyen tárgyalás két éve nem volt. A Dzsungang Ilbo című dél-koreai lap azt írta, hogy Phenjan nemrég meghívta Stephen Bosworth-t, az amerikai elnök térségbeli különmegbízottját, valamint Sung Kim nukleáris főtárgyalót, hogy látogasson el Észak-Koreába. Az amerikaiakat ugyanis nagyon szeretné Észak-Korea magához édesgetni, és a két újságírónő elengedésével valószínűleg van is legalább egy ütőkártya most Kim Dzsong Il kezében. Ian Kelly külügyi szóvivő erre tegnap azt válaszolta, amíg Észak-Korea nem tér vissza a hatoldalú tárgyalásokhoz, addig nem lesz kétoldalú megbeszélés, ám a Daily NK Észak-Koreával foglalkozó szaklap szerint ez nem jelenti azt, hogy az amerikaiak nem mennek Phenjanba. Az ellenségeskedés a két ország között jelenleg inkább a retorika szintjén jelentkezik, a politikai viszonyok szintjén kevésbé.
A kitekintés alapján úgy tűnik, Észak-Korea épp a mosolygós arcát mutatja a nyugati világ felé, a morcos pedig valószínűleg a lakosság számára látszik. Észak-Koreában július 20. és augusztus 30. között tartják a „150 napos háború” nevű munkaverseny egyik utolsó fázisát, amely során minden egyes 17 évnél idősebb polgárnak legalább egytonnányi füvet kell összegyűjtenie, amely természetes trágyaként segít a jobb termés elérésében. Phenjanban ugyanis folyamatos gond a kevés műtrágya, a termőföldek is kimerültek, a lakosság ingyenes munkája ellenére viszont állandó az élelmiszerhiány.
A hiányzó élelmiszert persze segélyekből fedezik, a Nyugat pedig ad is eleget, hiszen Észak-Korea csak annyiban fontos Washington számára, hogy működjön, és elképzelhető, hogy további lépéseket nem is kockáztat a nukleáris hatalom ellen, inkább hagyja a kommunista államot haladni saját végzete felé. Nyilván a hathatalmi tárgyalások folytatását szorgalmazza majd, de mivel Phenjan eddig sem volt rest visszafordulni a tárgyalások finisében, ezután is az a valószínű, hogy a nukleáris kérdésről szóló egyeztetés csak porhintés marad, Észak-Korea pedig soha nem fog lemondani atomfegyvereiről. Tudja ugyanis, hogy a tárgyalásokon részt vevő többi állam (Amerika, Oroszország, Kína, Japán és Dél-Korea) közül senkinek sem fűződik érdeke ahhoz, hogy a kommunista rendszer hirtelen összeomoljon.
A bevezetőben szereplő kérdésre pedig minden kedvezőnek tűnő fordulat, valamint a többször is kőbe vésett ígéret ellenére sincs esély. Kim Dzsong Il ugyanis kizárólag Észak-Koreában teljhatalmú úr, Dél-Koreában csak az eltévelyedett testvér gonosz vezetője, aki aligha úszná meg a látogatást tojászápor nélkül. Emellett az is biztos, hogy egészsége nagyon megrendült, egy ilyen fontos feladatot pedig semmiképp nem tudna végrehajtani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.