Az energiapolitika az orosz diplomácia egyik fő eszköze – szögezte le egyetemi hallgatók és oktatók kisebb csoportja körében a politikus, aki az amerikai külügyminisztérium meghívására két hetet tölt az Egyesült Államokban, hogy az elnökválasztási folyamatot tanulmányozza. Elmélete szerint Oroszország három „fázisban” igyekszik kiterjeszteni befolyását. Először az energiahordozók árával zsarol. Utána felvásárolja az energiaszektor jelentős részét. A harmadik fázisban a dominanciát kiterjeszti más stratégiai ágazatokra is. A fideszes politikus kifejtette: az orosz diplomácia félhivatalos álláspontja, hogy az orosz érdekek szolgálatában a legfontosabb eszköz külföldön a Gazprom állami olajvállalat.
Navracsics Tibor szerint az orosz befolyás elhárítására a közép-európai demokráciák védelmében az egyik megoldás a közös európai energiapolitika lehet, amelynek kialakítását szerinte sajnos sem az Egyesült Államok, sem Nyugat-Európa nem szorgalmazza. Egy oktató azon kérdésére, hogy van-e különbség a magyar pártok között az orosz befolyás megítélésében, a politikus úgy felelt: „a szocialista párt némileg jobb kapcsolatokat ápol az orosz gazdasági és politikai elittel, mint a Fidesz, pontosabban a Fidesznek nincsen semmilyen viszonya azzal”.
Charles Gati, a Johns Hopkins Egyetem professzora, az esemény házigazdája szerint Magyarországon az ellenzéknek 2010-ben jó esélye lehet arra, hogy hatalomra jusson. Navracsics Tibor miniszterelnök is lehet vagy magas kormányzati pozícióba kerülhet. A professzor azt kérdezte a vendégtől: mit tenne az orosz energiazsarolással szemben? A frakcióvezető úgy fogalmazott: a stratégiai ágazatokban óvatosnak kell lenni. Egy másik kérdésre válaszolva kifejtette: Magyarország egykor a térség éllovasa volt, ma hátul kullog „világbajnok” költségvetési hiányával és az EU-ban legmagasabb inflációjával.
A Fidesz szerint a kormány a hibás. A kormány megszorítási politikáját a Fidesz helytelennek tartja, a gazdaság élénkítésére adócsökkentést javasol. A kormány szerint erre nincs pénz, a Fidesz szerint van, ha lecsökkentik a kormány méretét. „Azt mondják, populisták vagyunk, mi azt mondjuk, hazudnak” – fogalmazott a Magyarországon zajló belpolitikai vitát felvázolva. Magyarország nem tudta kihasználni a világgazdasági növekedést: miközben az összes közép-európai gazdaság fellendülőben, a magyar lemaradóban van. „A jelenlegi kormány történelmi felelősségének bizonyulhat, hogy nem találja meg a kiutat a helyzetből” – mondta.
Navracsics Tibor szerda este a washingtoni Kossuth-házban amerikai magyaroknak arról beszélt: Magyarország mély társadalmi válságot él át.
Egyfajta „másfél párti” többpártrendszer alakult ki: a nagy támogatottságú Fidesz mellett egy közepes méretű MSZP működik, amelynek népszerűsége drámai mértékben elolvadt az utóbbi két évben. „Az őszödi beszéd és a következtében létrejött politikai zsákutca foglyai vagyunk (...), Gyurcsány Ferenc személyes ambícióinak foglyai vagyunk (...), a leghosszabb ideig szolgáló miniszterelnök akar lenni, és ennek alárendel minden egyéb szempontot” – fogalmazott. Navracsics Tibor szerint politikai apátia és a politikusokkal szembeni bizalmatlanság uralkodik; az emberek következmények nélküli cselekedeteket, felelősség nélküli politikusokat látnak. Véleménye szerint a Fidesz hatalomra kerülése esetén – optimális esetben – egy-másfél évre lenne szükség ahhoz, hogy helyreállítsák a társadalom stabilitását.
(MTI)