Mint az aláírók fogalmaznak, egy orvosok számára jó rendszer mellett szeretnének kiállni, továbbá nem akarnak „célpontjai lenni a belpolitikai csatározásoknak”. „Nem hiszünk abban, hogy ha egy eredményes népszavazást követően a kormányzat eltörli a vizitdíjat, akkor az így kiesett jövedelmünket bármelyik politikai erő vissza fogja állítani, ezt akkor sem kapjuk vissza, ha a mostani ellenzék kerül hatalomra” – olvasható a dokumentumban. Az aláírók kifejtik, hogy bevételük átlagosan harmadával emelkedett a vizitdíjnak köszönhetően, amely pénzből fejleszteni képesek, vagy egyszerűen csak biztonságosan tudják rendelőiket működtetni. „Ha nem lesz vizitdíj, akkor mi, háziorvosok elveszítjük a bevételünk jelentős részét”, továbbá elmaradnak a fejlesztések, nem tudják a kisegítő asszisztenciát megfizetni – írják.
Mint fogalmaznak, tisztában vannak azzal, hogy fizetni senki sem szeret, „de talán a betegek is jobb érzéssel adják oda a 300 forintot, ha tudják, a pénzükből az ellátás minőségén és biztonságán tudunk javítani”, illetve nyomatékosítják, a vizitdíjból származó többletet nem a mindenkori kormánytól kapják, hanem közvetlenül a betegektől. Komáromi Zoltán budapesti háziorvos – az aláírásgyűjtés kezdeményezője – a távirati irodának úgy fogalmazott: ez egy segélykiáltás. Hozzátette: a havi kártyapénzen túl – ami körülbelül 600-650 ezer forint – a vizitdíjjal 20-22 százalékkal emelkedett a bevételük.
A vizitdíj rontja az orvos-beteg kapcsolatot
Plavecz János, a Tatabányai Kistérségi Háziorvosi Egyesület elnöke szerint a vizitdíj-fizetés rendszere etikátlan, megalázó és erkölcstelen és nagyban rontja az orvos-beteg kapcsolatot. A tatabányai háziorvos, az egyesületbe tömörült háziorvosok nevében az MTI-nek elmondta: az ellátás költségét egyszer már megfizettették az emberekkel járulékok formájában, továbbá a vizitdíj nem plusz bevételt jelent az orvosoknak, hanem a korábban elvont fejlesztési és amortizációs költségek „visszapótlásáról” van szó. Plavecz János megjegyezte: a díjfizetési kötelezettség óta saját praxisának ugyanolyan forgalma van, mint a díjfizetés előtt. „Ennél gyalázatosabb és mérgezőbb dolgot én még nem láttam” – fogalmazott a Magyar Orvosi Kamara megyei választókerületi elnöke, hozzátéve: a vizitdíj jogszabályai sem egyértelműek, sokszor kell a beteggel vitatkozni, ami a gyógyítástól veszi el az időt. A Tatabányai Kistérségi Háziorvosi Egyesületnek hatvan háziorvos a tagja.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.