A kórházat fenntartó Heves Megyei Önkormányzat által kiírt tenderre két pályázat érkezett, az egyik a HospInvest Zrt.-től, a másik a Debreceni Egyetemtől, Eger önkormányzata pedig ajánlatot tett arra, hogy a pályázati feltételek teljesítése mellett a város átvenné az intézményt. Hiesz György, az MSZP frakcióvezetője közölte: Eger ajánlata nem tartalmazott konkrét szakmai és pénzügyi feltételeket, és míg a két pályázó leírta, hogy mit, mikor, milyen forrásból szeretne fejleszteni, Eger mindössze néhány perces projektoros bemutatót tartott a bizottsági meghallgatáson.
Ezért a 29-i, a döntést meghozó közgyűlésen elsőként azt döntik majd el a képviselők, elégnek tartják-e ezt az információt – mondta. A két pályázót négy szempont szerint értékelték, ezek a vagyonkezelői jog átadásáért letett pénzösszeg nagysága, a referencia, az orvosszakmai program, illetve a vagyonkezelés, gazdálkodás, fejlesztés. A bizottság szerint 90-70 százalékos arányban a HospInvest pályázata a jobb.
A kórházat mindkét pályázó kft. formájában üzemeltetné, de a HospInvest leépítés nélkül, míg az egyetem 200-250 fős leépítéssel számol, a HospInvest hatmilliárdos fejlesztést vállal bankgaranciával, míg a Debreceni Egyetem hárommilliárdosat, részben önerőből, részben pályázati pénzből.
A jobboldali többségű egri, valamint a szocialista vezetésű megyei önkormányzat első emberei még szerdán is találkoztak két különböző összejövetelen a hevesi települések polgármestereivel.
Teljes, ám reménytelen ellenállás
Ismert: elutasítják a HospInvest Zrt. pályázatát az Egerben működő Heves Megyei Markhot Ferenc Kórház dolgozói, mivel attól tartanak, hogy létszámleépítés lesz, ha a fenntartó megyei önkormányzat profitorientált cégnek adja át a működtetést. A sztrájkról lemondtak, de aláírásokat gyűjtenek a közalkalmazotti jogviszony megtartására.
A tervezett funkcionális privatizáció ellen több civil szervezet tiltakozott, többek között egy demonstráción is. A testületben ellenzékben politizáló Fidesz is a pályázati kiírás ellen szavazott. Az ellenzéki képviselők azzal vádolták a testület szocialista vezetését, hogy a több hazai egészségügyi intézményt, a többi között a hatvani és a gyöngyösi kórházat is működtető HospInvest Zrt.-re szabták a vagyonkezelésre kiírt tendert. Fótos Dániel, a frakció tagja a megyegyűlés 2007. november 30-i ülésén „borítékolta” is a nyertest, vagyis egy lezárt borítékot adott át a főjegyzőnek, amelyben állítása szerint a befutó elnevezését rögzítették.
Mindeközben a Hír TV arról értesült: a HospInvest-birodalomhoz tartozó cég kölcsönpénzéből tudott milliókkal kiszállni veszteséges ferihegyi patikájából Matejka Zsuzsanna, Horváth Ágnes egészségügyi miniszter kabinetfőnöke.
Eger polgármestere jogilag aggályosnak tartja a döntést
Habis László, Eger polgármestere szerdán azt mondta a távirati irodának: jogilag aggályosnak tartja a döntést. „Rendelkezünk olyan jogi szakvéleménnyel, amely szerint igényünk jogilag megelőzi, hogy a megye vagyonkezelésbe adja a kórházat” – mondta. Attól tartunk, hogy az egész megye egy szolgáltató monopolizált terepévé válik, és „fapados ellátásra” lesznek kényszerítve a Heves megyeiek – tette hozzá. A polgármester közölte: stratégiai együttműködésre törekszenek a Debreceni Egyetemmel, és sérelmezte, hogy bár a megyei közgyűlés vezetője erre ígéretet tett, mégsem lesz rendkívüli közgyűlés 29-e előtt, ahol megvitatták volna az egri ajánlatot. Eger vezetője ugyanakkor nem reagált arra, hogy a Heves Megyei Közgyűlés határozata értelmében visszavonta volna a pályázatot, ha Eger testületi döntést hozott volna a pályázatban szereplő pénzügyi kondíciók teljesítéséről.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.