A csaknem 500 oldalas előterjesztés szerint, amelyről várhatóan a hó végén dönt a Fővárosi Közgyűlés, az idei büdzsé 52 százalékát a működési kiadások teszik majd ki. Beruházásokra 201 milliárd forintot, felújításokra 20 milliárdot költenének. A tavaly év végén több mint 159 milliárd forintos nettó hitelállomány törlesztésére 15,9 milliárdot, az adósságszolgálat kamatkiadásaira pedig 8,1 milliárd forintot tervezett a városvezetés, amely első olvasatban már megtárgyalta a javaslatot.
A tervezetben szereplő 11 milliárd forintos hiányt a korábban elhatározott világbanki és EIB-hitelek lehívásával finanszíroznák. A bevételek között szerepel 20 milliárd forintos részvényeladási és 3 milliárd forintos osztalékbevétel is. Az idén 4 milliárd forintos általános tartalékkal tervezett büdzsében a tavalyi pénzmaradvány 20 milliárd forint. A tavalyi évről áthúzódó beruházásoknak az idei forrásigénye 46 milliárd forint, amiből 18 milliárdot az Elmű-részvények idén befolyt eladási árából finanszíroznak.
A kiadási tervek közül kiemelkedik a több mint 111 milliárd forintos közlekedési jellegű csomag. Ennek jó része, 74 milliárd a 4-es metró építésével kapcsolatos. Az előterjesztés szerint az alagútfúró pajzsok márciusban érkeznek meg a Bocskai útra, decemberben pedig a Rákóczi térre. Az állomások építésénél a Fővám térinél jelentős az elmaradás a tervezetthez képest. Ez ügyben zajlik az egyeztetés a kivitelező Hídépítő Zrt.-vel a szerződés esetleges felbontásáról és egy új kivitelező kiválasztásáról. Részletezés nélkül szerepel a tervezetben a vállalkozási jellegű feladatoknál mintegy 4,5 milliárd forintos kifizetés, a 4-es metróhoz kapcsolódó jogi érték rendezése, perköltség címen. A tömegközlekedés támogatására 32 milliárd forint, a BKV normatív támogatására 9,7 milliárd forint szerepel a javaslatban. A közlekedési jellegű kiadások tartalmaznak több mint 660 millió forintot a 2006-os útfelújításhoz kapott állami támogatás visszafizetéseként.
Városüzemeltetésre 10,4 milliárd forintot terveztek, ezen belül a köztisztaságra szánt 4,6 milliárd forintos keret gyakorlatilag változatlan. Az útfelújítási keret 8,9 milliárd forint, ebből 2,9 milliárd a múlt évről áthúzódó forrás. A keret felére az államnál pályáznak. Az alapítványok, társadalmi szervezetek támogatására 1,7 milliárd forintos a keret, az önkormányzati bizottságok által felosztható pénz pedig 330 millió forint, amit például oktatási, kulturális vagy bűnmegelőzési célra költhetnek. A büdzsében szereplő összegek többnyire szinten tartó jellegűek.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.