Fővárosi MSZP: A koalíció nem tud „üzemszerűen működni”

Az MSZP-frakció szerint az SZDSZ-frakció megsértette a koalíciós megállapodást azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés múlt pénteki rendkívüli ülésén nem a koalíciós partnerével, az MSZP-vel szavazott. A szocialisták azt is nehezményezik, hogy egy helyszíni ellenzéki javaslatot karolt fel az SZDSZ. Kifogásolták azt is, hogy az SZDSZ-en belül az ülésen többször is megoszlottak a szavazatok, emiatt szerintük a koalíció nem tud „üzemszerűen működni”.

MNO
2008. 02. 19. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fővárosi MSZP-frakció szerint az SZDSZ-frakció megsértette a koalíciós megállapodást azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés múlt pénteki rendkívüli ülésén nem a koalíciós partnerével, az MSZP-vel szavazott – közölték a távirati irodával kedden szocialista politikusok. Dancs Gábor SZDSZ frakcióvezető-helyettes tudatta: szó sincs arról, hogy az SZDSZ megsértette volna a koalíciós szerződést. A szocialista politikusok tájékoztatása szerint a Főpolgármesteri Kabinet ülésén Steiner Pál MSZP-frakcióvezető határozottan szóvá is tette neheztelő véleményüket koalíciós partnerüknek.

A közgyűlés múlt heti ülésén az SZDSZ szavazataival került napirendre az a KDNP-javaslat, amelynek MDF-es módosítása után a közgyűlés felkérte a BKV felügyelőbizottságát, hogy 15 napon belül folytasson le teljes körű vizsgálatot a BKV használtbusz-beszerzési tenderéről. A magukat megnevezni nem kívánó szocialisták közölték azt is, hogy a koalíciós megállapodás szerint ha az egyik fél nem támogatja egy adott kérdés napirendre vételét, akkor a másik félnek tudomásul kell ezt vennie. Nehezményezik a szocialisták azt is, hogy egy helyszíni ellenzéki javaslatot karolt fel az SZDSZ. Steiner Pál szóvá tette a kabinet ülésén, hogy ha nem tájékoztatják a koalíciós partnert egy adott ügyben, akkor az nem is tekinthető együttműködésnek.

A szocialista frakcióvezető kifogásolta azt is, hogy az SZDSZ-en belül az ülésen többször is megoszlottak a szavazatok. Emiatt szerintük a koalíció nem tud „üzemszerűen működni”. A szocialisták, abban bízva, hogy ez a helyzet nem ismétlődik meg a jövőben, nem kezdeményezik a Koalíciós Egyeztető Tanács összehívását. Dancs Gábor elmondta, hogy az SZDSZ-nek mint liberális pártnak általában lelkiismereti jellegű szavazásai vannak. Ha kiemelt politikai ügyről van szó, akkor előtte egyeztet a frakció, és ezután előfordulhat, hogy kötelező szavazást kérnek – jegyezte meg.

A frakcióvezető-helyettes szerint ebben az esetben az MSZP nem kért frakciószünetet, amikor a napirend tárgyalásakor felmerült ez az ellenzéki javaslat. Koalíciós egyeztetést pedig csak a napirend tárgyalása után kértek. Ezért formalizáltan nem is tudta az SZDSZ megismerni a szocialisták álláspontját – tette hozzá. Dancs Gábor hangsúlyozta, ha az MSZP kiemelt politikai ügynek tekintette volna ezt a kérdést, akkor a napirend kapcsán kellett volna koalíciós egyeztetést kezdeményezniük. A frakcióvezető-helyettes hangsúlyozta, hogy az SZDSZ-ben, mint minden demokratikus pártban, a képviselők kötött mandátum nélkül, lelkiismeretük szerint voksolnak. „Zsebszerződésekkel nálunk nincsenek lekötve a képviselők, nem tudom, máshol vannak-e, de nálunk biztosan nincsenek” – szögezte le. A politikus hangsúlyozta, hogy a napirendről zajló vita során az SZDSZ teljes liberalizmussal jár el, különösen egy ilyen témánál, amit a közvélemény fokozott érdeklődésre kísér.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.