Holokauszt- képregénnyel tanítanak a magyar iskolákban

Márciustól Magyarországon is kipróbálják az amszterdami Anna Frank-ház és a Zsidó Múzeum holokauszt-képregényét. Az iskolai akcióval a 12–16 éves korosztályt célozzák meg. Korábban a budapesti metróban már olvasgathatott az utazóközönség egy ilyen holokausztfeldolgozást, a Maust.

MNO
2008. 02. 19. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre 15 magyar iskolában tesztelik a magyar szakembert is magában foglaló nemzetközi szakértői gárda munkáját, Az igazság nyomában című holland képregényt, amely másfél éves előkészítéssel készült. A műfaj és a téma nem most találkozik először. Nemrég egy magyar származású amerikai rajzoló, Miriam Katin saját vészkorszakbeli képregény-feldolgozása kritikai nagydíjas lett Franciaországban. Közismert Art Spiegelman Pulitzer-díjas Mausa is, amivel a fővárosi metró utazóközönsége is találkozhatott.

Julia Sarbo, az Anna Frank-ház programfelelőse elmondta a Népszabadságnak, egyelőre visszajelzéseket várnak kiadványukról, és tárgyalnak egy magyarországi könyvkiadóval a mű megjelentetéséről. A képregényt könyvtárakba ingyenesen, illetve a könyvesboltokba szeretnék eljuttatni Magyarországon éppúgy, mint Németországban és Lengyelországban. Azért gondoltak a képregényre, mert így szeretnék közelebb vinni a mai 12–16 évesekhez a holokauszt történetét, amely iránt ez a korosztály már nem különösebben érdeklődő, és a pedagógiai anyag is kevés hozzá.

A műnek, amely egy családi nyomozás története, egyik központi alakja az idős Eszter. Szüleit Auschwitzban gyilkolták meg, ő egy tanyán bujkált másokkal együtt. Újra felkeresi a helyet, és elhatározza, utánajár, mi lett a többiekkel. Elkíséri unokája, Daniel, aki folyton kérdezősködik, és a világhálón rátalál Bobra, az auschwitzi túlélőre. Eszter barátnője, Helena pedig rábukkan arra a fotóalbumra, amely az egyedüli emlék Eszter szüleiről.

A történelmi részletek valósághűek: Hitlert és más korabeli figurát, a viseletet, a környezetet pontosan, fénykép alapján rajzolta meg az illusztrátor, Eric Heuvel, aki egy korábbi képregényben már feldolgozta a második világháború témáját. Sok gyereknek ez jelenti az első vizuális benyomást a korról. Szó van arról, hogy a majdani magyar kiadást helyi történelmi részletekkel egészítik ki.

A budapesti Holokauszt Emlékközpont a Hannah Arendt Egyesülettel közösen írt ki pályázatot a hazai iskoláknak erre a kísérletre – mondta az emlékközpont programfelelőse, Nagy Rita. Az intézmény a jelenleg vándortárlaton részt vevő Anna Frank-kiállítás kapcsán már együtt dolgozott az amszterdami emlékházzal. Ekkor próbálták ki az Európában sikeres diák-tárlatvezetéseket.

(nol.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.