Elfogadta az Országgyűlés – kizárólagosan a szocialisták szavazataival – a gyalázkodás elleni tényállást, mely törvényt a gyűlöletbeszéd szankcionálására alkotott meg a szocialista frakció – jelentette be Répássy Róbert.
A képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy sem a másik négy parlamenti párt, sem pedig a kormány nem támogatta ezt a törvényjavaslatot. Ennek pedig az volt a fő oka – mutatott rá a fideszes politikus –, hogy egy hasonló tartalmú Btk.-módosítást már korábban megbuktatott az Alkotmánybíróság (AB), méghozzá olyan okokból, mely okok erre a mostani törvényjavaslatra is érvényesek.
Répássy Róbert utalt arra, hogy az alkotmánybírák szokatlanul nagy összhangban döntöttek úgy: a gyűlöletbeszédnek a büntetőjogi szankcionálása már sérti a véleménynyilvánítás szabadságát. Kijelentette, hogy nem vitatják azt, hogy az emberi méltóság védelme érdekében a szólásszabadság korlátozható valamilyen mértékben. Az emberi méltóságot a Fidesz egy olyan kiemelkedő jognak tekinti, melynek védelmében akár még a szólásszabadság is korlátozható.
Azonban az AB már többször is értésére adta a törvényhozásnak, hogy büntetőjogi eszközöket csak kivételes esetben lehet alkalmazni, és akkor is csak nagyon szigorú feltételekkel – olvasható a legnagyobb ellenzéki párt hivatalos weboldalán. A képviselő hangsúlyozta, hogy a szocialistáknak be kellene fejezniük azt a gyakorlatukat, miszerint a különböző kisebbségek szavazatainak megszerzéséért állandóan alkotmányellenes jogszabályokkal küzdenek.
A gyűlöletbeszédet természetesen a Fidesz is elutasítja, azonban ez nem lehet elegendő ok arra, hogy állandóan teszteljük az Alkotmánybíróság jogérzékét – mutatott rá Répássy Róbert, emlékeztetve arra, hogy az AB már világos útmutatást adott arra nézve, milyen keretek között lehet fellépni a gyűlöletbeszéd ellen. Tájékoztatott arról, hogy arra számítanak: a köztársasági elnök előzetes normakontrollra fogja küldeni a jogszabályt.