TASZ: Aránytalan mértékben korlátozzák a szólásszabadságot

Sólyom László köztársasági elnökhöz fordul a TASZ a gyűlöletbeszédről szóló törvény miatt. Levelükben arra kérik az államfőt, hogy a kedden a parlament által elfogadott törvényt az alkotmányban biztosított jogkörével élve véleményezésre küldje meg az Alkotmánybíróságnak – számol be közleményében a szervezet. Közben a törvénymódosítás egyik MSZP-s kezdeményezője, Bárándy Gergely keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy indokolt a gyűlöletbeszéd büntető törvénykönyvi szabályozása a mai magyar társadalmi viszonyok között.

MNO
2008. 02. 19. 10:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Köztársaság Országgyűlése 2008. február 18-i ülésnapján elfogadta a büntető törvénykönyv módosításáról szóló, a gyűlöletbeszédet egy új, a „gyalázkodás” elnevezésű bűncselekménnyel szankcionáló törvényjavaslatot. A törvényjavaslattal kapcsolatban a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet korábban széles körben ismertetett álláspontjában már előzetesen jelezte alkotmányossági és jogpolitikai aggályait az országgyűlési képviselők és a nyilvánosság felé – írja közleményében a TASZ.

A szervezet álláspontja szerint a hétfőn elfogadott törvényjavaslat – az Alkotmánybíróság által korábban kifejtett jogelvek tükrében – szükségtelen és aránytalan mértékben korlátozza a véleménynyilvánítási szabadságot. A jogalkotó által választott megoldás korábban elképzelhetetlen módon korlátozza a kommunikációs alapjogok anyajogát.

A közleményben felhívják a figyelmet arra, hogy az Alkotmánybíróság korábbi határozataiban következetesen alkotmányellenesenek minősítette a mostani Btk.-módosítás szellemében született jogszabályhelyeket. Az, hogy a jogalkotó ezúttal nem a gyűlöletre uszítás–közösségi elleni izgatás fogalmakkal kívánt operálni, hanem egy kvázi generális, a feltételezett sértettek akaratától függetlenül büntetendő becsületsértési tényállást kreált, nem teszi kevésbé alkotmányellenessé a választott megoldást, úgyszintén az sem, hogy a törvénymódosítás az emberi méltóság mint alkotmányos alapjog védelmére jött létre.

A törvénymódosítás következtében a TASZ álláspontja szerint a jövőben büntetőeljárások tömege indulhat olyan kijelentések, nyilatkozatok megtételéért, melyek egy demokratikus társadalomban, ahol a szólás és a véleménynyilvánítás szabadsága valóban biztosítva van, tetszik vagy sem, részét képezik a társadalom különböző csoportjai által hangoztatott véleményeknek. A TASZ álláspontja szerint a szélsőséges, másokat sértő vélemények tekintetében az Alkotmánybíróság 18/2004-es számú döntése kijelölte a helyes irányt: „a vélemény elfojtása vagy napvilágra kerülésének megakadályozása nem teszi a véleményt meg nem születetté, és nem gátja valamely nézet elterjedésének. A társadalom szellemi gazdagodása a véleményszabadságtól is függ: csak akkor van esély a téves nézetek kiszűrésére, ha szabad és nyilvános vitákban ütközhetnek ellentétes vélekedések, és ha a mégoly szélsőséges nézetek is napvilágra kerülhetnek.“

Álláspontunk szerint rendkívül álságos a törvényjavaslat indoklásában szereplő érv, mely szerint a diktatúra demokráciába való átalakulása a rendszerváltozás idején valóban indokolttá tette a szólásszabadság széles körű biztosítását, „egy kialakult demokráciában azonban mindig jóval szűkebb keretek közt kell megvonni a szólásszabadság határait, mint az átalakulást közvetlenül követő időkben”.

A fentiek alapján a TASZ arra kérte Sólyom László köztársasági elnököt, hogy az alkotmányban biztosított jogkörével élve a törvényt aláírás előtt véleményezésre küldje meg az Alkotmánybíróságnak – zárul a közlemény.

Indokolt a törvényi szabályozás

Indokolt a gyűlöletbeszéd büntető törvénykönyvi szabályozása a mai magyar társadalmi viszonyok között – mondta Bárándy Gergely, a törvénymódosítás egyik MSZP-s kezdeményezője kedden Budapesten. A módosítás a gyűlöletbeszédet maximum két évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti, ha azt valaki szavakkal, vagy akár kézmozdulattal követi el – közölte az Országgyűlésben hétfőn elfogadott módosításról a kormánypárti politikus, aki szerint Sólyom László köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz küldi a jogszabályt. Bárándy Gergely elmondta: nem arról szól a törvény, hogy a jövőben egy társadalmi csoportot ne lehetne kritizálni, egyet nem lehet: gyalázni, az emberi méltóságot megsérteni. Hozzátette: politikai pártokkal szemben nem lehet megvalósítani ezt a bűncselekményt.

(mti, OS)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.